Социалният министър Борислав Гуцанов скоро бе изслушан в парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството във връзка с предприетите мерки от страна на държавата за недопускане на нелицензирани домове за социални услуги. Припомняме, че до масовите проверки и мерките се стигна след скандалните случаи в село Ягода, Говедарци и Варна, където бяха открити възрастни хора в безпомощно състояние, гледани в сгради без никакви условия. Къде и каква е ролята на държавата… Пред ФАКТИ говори социалният министър Борислав Гуцанов.
- Министър Гуцанов, „стая за гости“ ли е новата мода при домовете за възрастни?
- За мен това са едни уродливи явления, опит на недобросъвестни хора – ако могат изобщо да ги нарека така, да се възползват от уязвимите, от възрастните хора. Беше ми много трудно да приема, че някой е способен на подобно нещо. За да дадем пример на читателите – чух как един от замесените в незаконния дом в село Ягода се хвалел колко добре му върви бизнесът и дори бил надградил с погребална агенция. Това според вас нормално поведение ли е?
Тези хора се възползват от пропуск в закона. Така от една страна те получават големи нерегламентирани печалби, върху които не плащат адекватни данъци и осигуровки, но едновременно с това застрашават здравето и живота на нашите майки и бащи. Това трябва да спре. За първи път с действията си държавата показа, че има волята да се пребори с тези извращения.
- Станахме свидетели на много фрапантни нарушения, но какви са изводите за вас, които си правите, от проверките в домовете за възрастни?
- Изводите са много, но на първо място ще сложа чисто човешките, морални изводи. Вече имах възможност да кажа, че при акциите в село Ягода, Варна и Говедарци изведохме 230 души от тези нелегални домове, част от тях – с ужасяващи условия. Едва 38 бяха взети от близките им. Това според мен говори много тежко за нас като общество. И още нещо – в разкритите нелегални домове нямаше никакъв медицински персонал, няма отговорност, реално се застрашава животът на възрастните хора – и въпреки това близките им се съпротивляват едва ли не и не искат да ги изведат…
Другият извод е, че трябва да се затегне контролът и да се увеличат наказанията. Аз мога да гарантирам, че Министерството на труда и социалната политика (МТСП) няма да си затваря очите пред нарушенията.
Толкова години това явление е съществувало, но реално сега цялата държава се активира да се пребори с него.
Казах го ясно на колегите от Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ) - заставам зад всеки служител, които си върши съвестно работата и ще съм рамо до рамо с тях. Няма да се поколебая обаче да взема мерки, ако разбера, че някой си е затварял очите за нарушения.
Трябват и законови промени в Наказателния кодекс - хората, които предоставят социални услуги без лиценз, трябва да носят отговорност, тъй като с дейността си застрашават здравето и живота на възрастни и уязвими хора.
В момента максималната глоба, която може да наложи Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ), е 7000 лв. Това е неадекватно. Подобно наказание не може да осигури необходимата превенция. То е нищожно на фона на високите такси, събирани от частните домове.
Трябва да се усили и капацитетът на АКСУ – в момента инспекторите са около 50, а вече казах – за по-малко от половин година са направили 500 проверки.
- Домът за стари хора в село Ягода предизвика вълна от възмущение, но проверки там са извършвани, констатирани са нарушения, писани са предписания. Къде е била държавата години наред, за да се разбута всичко чак сега?
- Знаете ли колко сигнала има в Агенцията за качество на социалните услуги за Ягода – един. Именно на него реагират колегите. Не може да ме убедите, че никой не е знаел какво се случва там. Агенцията е реагирала максимално бързо, но инспекторите ѝ не са били допуснати да направят проверка. След това доставчикът се отказва от лиценза си и АКСУ няма правомощия да извършва проверка – точно това е дупката в закона, за която говорихме.
Този път обаче държавата успя ясно да покаже, че никой не може да се подиграва с контролните органи.
Това е важно, защото трябва да спрем усещането за безнаказаност.
А защо сега - защото сега институциите обединиха сили. Забележете - това се случи само няколко месеца, след като кабинетът започна работа. Обединихме се много институции – МТСП, АКСУ, Министерството на правосъдието, МВР, Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Благодаря и на премиера още веднъж за цялата подкрепа.
- Колко домове за възрастни вече са проверени. Какви са констатациите…
- Само за пет месеца от началото на 2025 г. проверките, които Агенцията за качество на социалните услуги е направила, вече надхвърлят 500. Това са проверки не само в домове за възрастни хора, но в различни социални услуги. Извънредните проверки, които започнаха след координираните действия между Министерството на труда и социалната политика, Министерството на правосъдието и с подкрепата на министър-председателя, са вече около 100. Всичко това е благодарение на изключителните усилия на колегите от Агенцията за качество на социалните услуги, които с крайно ограничен капацитет, успяват да постигнат много. Благодаря и на Агенция „Медицински надзор“, които също свършиха огромен обем от работа. Прекратяването на тази незаконна дейност не касае само Министерство на труда и социалната политика, но и Министерство на здравеопазването (МЗ). Виждате, че част от тези места се представят за хосписи – чиято дейност се регулира именно от МЗ. Констатациите са много. В лицензираните, легални домове за възрастни, колегите се опитват и да помагат – където има нужда да дадат указания, за да се подобри грижата. В нелегалните това няма как да стане. Изводът за мен е, че незаконните практики до голяма степен са обвързани и с проблема със сивата икономика. Собствениците искат да изкарват огромни печалби, без да внасят данъци и без да имат законно нает и квалифициран персонал.
- Последният случай бе за дом за възрастни в Суходол, чийто лиценз е изтекъл преди години. Пак въпросът е кой следи за това, кои са държавните институции…
- Ще си позволя да ви поправя. Нелегалният дом в Суходол никога не е имал лиценз.
- Собственичката на дома каза, че просто е забравила да си поднови лиценза…
- Законът за социалните услуги действа от 2020 година и доставчикът, който управлява този дом, никога не е подавал искане за лиценз. И тук отново стигаме до тази дупка в закона и от необходимостта да бъде криминализирано нерегламентираното предоставяне на тази дейност. Аз лично чух как по медиите управителката на въпросния нелегален дом обяснява, че пет години не разбрала, че има нов закон. Дали щеше така безгрижно да не се информира, ако знаеше, че има реални наказания, а не смешни глоби?
- Грижата за старите хора ще става все по-осезаема, населението в България застарява. Какво предприема държавата, каква е държавната политика в тази насока… -
Това е, всъщност, голямата тема. Да, ще направим законодателни промени, ще затегнем контрола, но голямата задача е да осигурим реална, качествена и адекватна грижа.
Поради демографската катастрофа все повече ще нараства необходимостта от подобни услуги. Нямаме време за губене. В Министерството на труда и социалната политика вече работим по темата.
В момента се извършват ремонти на 81 домове за стари хора – държавни, предоставени за управление на общините.
Общо 381 милиона лева по Националния план за възстановяване и устойчивост са заделени за това. Положихме изключителни усилия те да бъдат спасени и успяхме. Отделно имаме още над 330 милиона лева за изграждането на нови 254 социални услуги именно за възрастни и хора с увреждания. Точно за това на 8 юли каним всички кметове на общини, за да видим докъде са с тези дейности. Искам да съм убеден, че работят активно. Да, ние успяхме да спасим тези средства, но сега е техен ред да успеят да изградят тези услуги и да завършат ремонтите в срок.
Отделно на тази среща ще събираме и информация за свободния сграден фонд, който те имат и който може да се използва, за изграждане на нови домове. Това наистина ще изисква сериозен ресурс и трябва да видим какви са възможностите.
4 Юли, 2025 13:05 1 404
Министър Борислав Гуцанов пред ФАКТИ: Трябва да се носи наказателна отговорност за нелегалните домове
Един от замесените в незаконния дом в село Ягода се хвалел колко добре му върви бизнесът и дори бил надградил с погребална агенция, а това нормално поведение ли е, пита социалният министър

Снимка: БГНЕС

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
България
Поставете оценка:
Оценка 1 от 5 гласа.