Около 20 души чакат пред център за набиране на новобранци в покрайнините на Киев - предимно възрастни двойки и майки с малки деца. Дошли са да видят своите синове, съпрузи или бащи, преди те да заминат за фронта.
"Забранено е да се снима", гласи надпис на портала. В този мобилизационен център са настанени украински мъже, наети да служат в армията. Те преминават първо задължителните медицински прегледи, преди да бъдат прехвърлени към военните тренировъчни центрове, а оттам - и към конкретни армейски части.
Войник на входа вади дълъг списък с имена, назовава поредното и чакащите навън се втурват към вътрешния двор. За някои от тях това може и да е последният път, в който се виждат с близките си, посочва в репортаж от Киев германската обществена телевизия АРД.
Мобилизират и болните
Наталия е дошла да види 35-годишния си син Владимир. Пред репортера на германската медия тя казва, че той бил отведен от мобилизационните служби направо както бил с работните си дрехи. "Просто го взеха и го доведоха тук", казва тя.
Наталия уверява, че синът ѝ е болен и следователно негоден за военна служба. "Можем за докажем това", изтъква жената. Синът ѝ има увредено зрение, псориазис и редица възпаления. Затова майката настоява медицинските прегледи на мобилизираните новобранци да бъдат извършвани добросъвестно.
Наталия смята, че прегледите се правят твърде бързо и повърхностно. "Системата не е добра." Няма правна помощ и средностатистическият гражданин е беззащитен, изтъква жената пред АРД.
Доброволците не достигат
Тъй като доброволци липсват, мобилизационните власти търсят всякакви начини за набирането на нови попълнения. Действията им редовно са критикувани: кадри в социалните мрежи показват как мъже биват вземани направо от улицата и отвеждани с автобуси в армейски центрове като описания от АРД. Пред него също периодично пристигат автобуси, управлявани от униформени, които изсипват пред портала мъже в цивилно облекло. В интернет могат да се видят и снимки от вътрешността на тези мобилизационни центрове, оборудвани с големи общи спални помещения с двуетажни легла и общи бани с душове. На една от сградите зад металната порта е поставен надпис: "Защитата на Украйна е граждански дълг".
Посещението при близките трае около двайсет минути, след което родители, съпруги и деца си тръгват. Пенсионерката Алла Хрихоривна е дошла заради зет си. Нейното мнение е, че условията в мобилизационния център са нормални, мъжете са добре нахранени.
Алла смята, че системата за набиране на войници е необходима и справедлива. Тъй като зет ѝ ръководи фирма, временно е бил освободен от военна служба. Този срок обаче вече е изтекъл, затова е трябвало да се яви пред военната комисия в съответствие с правилата и е бил мобилизиран. "Той не избяга. Във война сме и не трябва да се предаваме", подчертава жената пред АРД.
Системата за мобилизация разделя Украйна
Бягство или подчинение? Украинското общество е разделено по отношение на начина, по който се набират нови попълнения за армията. От една страна, войниците и техните близки настояват хората на фронта да бъдат облекчени и сменени с нови попълнения; от друга страна, семействата се безпокоят, че техните синове и съпрузи могат да бъдат ранени или да загинат в агресивната война на Русия - както много украински войници преди тях.
Автор: Тобиас Дамерс (ARD)