Руският президент Владимир Путин изглежда се стреми да засили набирането на доброволци сред руското население, вероятно заради спадаща вътрешна подкрепа за усилията на Кремъл в т.нар. „криптомобилизация“, предава News.bg.
На 6 юли той присъства на форума „Всичко за победата“, организиран от политическата коалиция „Народен фронт“ (по-рано Общоруски народен фронт) в Москва-Сити, съобщава Институтът за изследване на войната (ISW).
„Народният фронт“ е обединение от неправителствени организации и политически партии, подкрепяно от Министерството на отбраната и руската държава, и е тясно свързано с управляващата партия „Единна Русия“. Путин създава коалицията през 2011 г., когато заема поста министър-председател. Днес тя следи за изпълнението на неговите укази и все по-често служи като канал за военна помощ, включително чрез инициативата „Всичко за победата“, която подпомага руските сили в Украйна.
Организацията включва и инициативата „Клуб Кулибин“ за производство и тестване на дронове и средства за електронна война, предназначени за руската армия.
В изказването си по време на форума Путин подчерта, че „Народният фронт“ се е превърнал в масово обществено движение, благодарение на „по-голямата част от руските граждани“, които желаят да защитят традиционните „принципи и ценности“, наследени от предишните поколения. Той заяви, че руската армия се ползва с „всеобща, национална подкрепа“.
Президентът открои приноса на организацията към военните усилия, включително доставката на 110 000 дрона и над 14 000 превозни средства за руските сили в Украйна. Според ISW, Путин вероятно цели чрез тези послания да мобилизира обществената подкрепа за „Народния фронт“ и за войната, с надеждата да стимулира доброволното набиране на нови войници.
Фокусът върху предполагаемата широка подкрепа за армията от страна на населението подсказва, че Кремъл има затруднения с набирането на доброволци. ISW наблюдава признаци, че властите се борят да поддържат достатъчни нива на попълнение на личния състав и че Путин избягва нова частична мобилизация от страх от вътрешно напрежение. Вместо това Кремъл продължава стратегията си за прикрита мобилизация.
Ескалация на руските удари и целенасочени атаки срещу цивилни
В нощта на 5 срещу 6 юли руските сили извършиха нова вълна от удари с дронове и ракети срещу Украйна. Последните подобрения в руските дронови технологии и ударни тактики показват, че атаките срещу цивилни цели са най-вероятно умишлени.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е изстреляла 157 дрона тип „Шахед“ и примамки от различни направления - Шаталово (Смоленска област), Милерово (Ростовска област), Приморско-Ахтарск (Краснодарски край) и окупирания нос Чауда в Крим. Освен това са изстреляни и четири ракети С-300 от Курска област.
Украйна твърди, че е свалила 177 дрона, а 19 са били „изгубени“ или неутрализирани от системите за електронна война. Според украинските власти, руски дронове са поразили цивилна, енергийна и военна инфраструктура в областите Харков, Киев, Николаев, Полтава и Запорожие.
Сухопътните сили на Украйна съобщиха за руски атаки срещу военен комисариат в Кременчук, Полтавска област трети подобен инцидент от 30 юни насам. Според ISW, тези удари вероятно целят да попречат на украинските усилия за мобилизация.
Руските сили са извършили и двойни удари, насочени към спасителни екипи в Харков и Херсон. Това, в комбинация с нови тактики като натрупване на дронове преди едновременен удар, значително увеличава прецизността на атаките и тяхната разрушителност. Все по-често нощните удари водят до цивилни жертви, а Русия много вероятно умишлено насочва действията си срещу населението включително чрез двойни удари, чиято цел е да поразят първите реагиращи екипи.
Опити за прикриване на загубите и демографския срив
На 5 юли независимото руско издание „Медуза“ съобщи, че Росстат (Федералната служба за държавна статистика) е прекратила публикуването на данни за смъртността в страната. Това се приема като част от усилията на Кремъл да прикрие загубите от войната в Украйна.
В доклада на Росстат за социално-икономическото положение на Русия за периода януари-май 2025 г. липсват демографски данни. Изследователят Дмитрий Кобак съобщи, че в края на юни 2025 г. службата е отказала да предостави информация за свръхсмъртността сред мъжете и за месечните смъртни случаи по дата през 2024 г.
ISW по-рано е отбелязвал, че укриването на демографски данни цели да скрие високата смъртност сред личния състав на руската армия и задълбочаващите се демографски проблеми в страната.