Русия ще продължи настъплението си в Сумска и Харковска област и ще се опита да пробие и в Днепропетровска област с цел "размяна": руската армия спира настъплението си на тези направления, а Въоръжените сили на Украйна се изтеглят от Донецка област. Това мнение изрази в ефира на Espreso TV военният анализатор Дмитрий Снегирьов, цитиран от ФОКУС.
"Очаквам театърът на военните действия да се разшири заради новите територии. На първо място това ще се случи в Сумска и Харковска област, а също така ще има опит на руската армия да навлезе в Днепропетровска област. Потенциалното разширяване на зоната на бойните действия ще бъде използвано от Русия като военно-политически натиск върху украинското ръководство по време на т.нар. истанбулски срещи за прекратяване на войната в Украйна. Именно това трябва да се очаква не само през лятото, но и през есента", заявява Снегирьов.
Според него последният телефонен разговор между Путин и Тръмп е показал, че Путин ясно сигнализира, че няма намерение да променя характера на бойните действия, докато не бъдат постигнати поне междинните цели на така наречената "специална военна операция“ - т.е. достигането на административните граници на Донецка област.
"За да обясня защо наблягам на разширяването на зоната на военните действия: в Донецка област руските войски ще трябва да щурмуват агломерацията Славянск-Краматорск - четири големи индустриални града: Славянск, Краматорск, Константиновка и Дружковка. Украинската медия припомня, че щурмът на Бахмут, който е много по-малък, отне девет месеца, като коства на Русия 100 000 жертви.
"А тук говорим за щурмуване на агломерация от четири града с гъсто градско застрояване, обширни индустриални зони и наши подготвени отбранителни позиции. Осъзнавайки, че превземането на тези градове може да отнеме години, руският президент може да използва превземането на части от Суми, Харков и евентуално пробив в Днепропетровска област като лост за такава "размяна“, обяснява експертът.
Снегирьов заключава, че по този начин руските войски сигнализират, че биха могли да спрат настъплението в Сумска или Харковска област, ако ВСУ се изтеглят от контролираните райони на Донецка област. Такъв сценарий не бива да се изключва.
През следващите месеци руските войски вероятно ще се опитат да обкръжат Покровск и да заобиколят укрепената отбранителна линия на Въоръжените сили на Украйна в Донецка област от запад. Това съобщи Институтът за изследване на войната (ISW), цитиран от ФОКУС.
Анализаторите припомнят, че наскоро руската армия е напреднала североизточно от Покровск и може да се опита да продължи да настъпва към град Добропиля.
По-специално, геолокационни кадри, публикувани на 4 юли, показват, че руснаците наскоро са превзели Коптеве и Шевченко Першне и са напреднали до югоизточната част на село Разине.
"Руските сили наскоро се възползваха от благоприятната възможност да напреднат североизточно от Покровск, след като от началото на 2025 г. се съсредоточиха върху напредването по протежение на шосето Покровск-Костантяновка Т-0504", подчертават от ISW.
Институтът добавя, че руското военно командване може да планира да използва излаза си между Покровск и Торецк, за да обкръжи Покровск от североизток и север или да заобиколи отбранителните позиции на ВСУ в Костантяновка от югозапад и запад.
"Руските части, които провеждат тези атаки, участват във военните действия от февруари и март 2025 г., когато са били прехвърлени, за да подсилят руските войски, действащи източно от Покровск", напомнят анализаторите.
В същото време украинският военен наблюдател Костянтин Машовец заявява на 3 юли, че части на 39-а мотострелкова бригада (68-а АК) и 150-а мотострелкова дивизия действат край Новоторецке (северно от Разин) и Новокономичне (южно от Разин), след като в средата на юни 2025 г. превземат Малиновка и Коптиево.
Според анализаторите частите на руската 110-а мотострелкова бригада действат и североизточно от Покровск. На свой ред украинската армия унищожава тези руски части, така че за момента не е известно дали руското командване планира да ги използва за по-нататъшно настъпление край село Разин.
Анализаторите от ISW смятат, че за да продължат настъплението, руските войски ще трябва да преминат река Казенний Торец, за да напреднат западно от Разине. Според анализаторите това решение може да се превърне в още една пречка пред настъплението на Русия, тъй като всичко зависи от нивото на водата в реката.
Институтът отбелязва, че напредването на руските войски на запад и северозапад от Разино е свързано с опитите за обкръжаване на Покровск и Мирноград. Според анализаторите това са цели, които Русия се опитва да постигне вече повече от година и половина.
На 5 юли командирът на артилерийския разузнавателен батальон на Националната гвардия на Украйна, който действа на Покровск, заяви, че руските сили съсредоточават атаките си между Малинивка, Новооленовка и Попив Яр, за да затруднят украинската логистика в Мирноград и Покровск.
Според командира руснаците постоянно извършват нападения с мотоциклети и бъгита.
Според анализаторите на ISW, ако руските сили продължат да се придвижват към Добропилие, това ще означава, че те са решили да не атакуват директно украинските укрепления, а искат да ги заобиколят от запад. По този начин те се опитват да принудят украинските въоръжени сили да отстъпят и заплашват да ги обкръжат.
В същото време експертите смятат, че руската армия най-вероятно е достигнала критична точка на умора след повече от година постоянни настъпателни операции. Анализаторите твърдят, че дори и да бъде проведена такава операция, тя ще продължи с години, ще понесе тежки загуби и ще се придвижва много бавно.
На свой ред анализаторите подчертават, че руското командване неведнъж е показвало готовността си да провежда продължителни и изтощителни офанзиви.
САЩ са купили цирконий от Русия през май след прекъсване от година и половина, пише РИА Новости, цитирана от ФОКУС, като се позовава на данни от Американската статистическа служба.
Този метал се използва в различни сфери на промишлеността и медицината, включително в ядрената енергетика, ракетостроенето, производството на керамика, а също и в производството на зъбни коронки.
По данни на американската статистика през май САЩ са внесли от Русия циркониева руда и концентрати на стойност малко над един милион долара. В същото време сумата на покупките е най-високата от началото на 2002 г. (по-ранни данни не са публично достъпни).
Редовният износ на метала за САЩ е спрян до юни 2022 г., а еднократните доставки са осъществени за последен път през януари миналата година.
Освен от Русия, през май САЩ са купили цирконий от Австралия (10 млн. долара), Южна Африка (891,6 хил. долара), Малайзия (120,7 хил. долара) и Канада (29,1 хил. долара).