Руският президент Владимир Путин искаше да се присъедини към срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро, но имаше една уговорка - той можеше да бъде арестуван и екстрадиран в Хага, за да бъде съден за военни престъпления, извършени в Украйна, пише Forbes.
Известно е, че Международният наказателен съд (МНС) вече е издал заповед за арест на Путин, така че Бразилия, като член на съда, има международно задължение да задържи всеки, който стъпи в страната, докато е издирван от МНС.
"По време на срещата през юли комисарите на Кремъл са оказали натиск върху бразилския президент, за да гарантира, че Путин няма да бъде задържан по нареждане на МНС“, се посочва в статията.
В същото време президентът Луис Инасио Лула да Силва се поколебал, но все пак отказал да предостави имунитет на Путин, заявява Питър Дикинсън, анализатор от Атлантическия съвет.
Изданието подчертава, че въпреки имиджа на Путин на "всемогъщ владетел“, движенията му по света стават все по-ограничени, откакто той започна пълномащабна инвазия в Украйна.
"Когато неговите крилати ракети започнаха да бомбардират съвременни украински медицински центрове и древни културни забележителности от световното културно наследство, Европейският съюз, Обединеното кралство, Швейцария, Канада и Съединените щати незабавно му се противопоставиха", се подчертава в статията.
Изданието припомня, че към днешна дата забраната за влизане на Путин в страните членки на МНС се отнася за 125 държави:
19 в Азиатско-тихоокеанския регион,
28 в Латинска Америка и Карибския басейн,
33 в Африка,
45 в Европа.
Според Дикинсън недоволството на Кремъл от забраната е започнало още преди две години, преди следващата среща на върха на БРИКС.
"Решени да провалят срещата на върха, помощниците на Путин заплашиха южноафриканския президент Сирил Рамафоса, че всеки опит за задържане на Путин по време на срещата на върха ще се счита за акт на война", допълва той.
Както обаче пише Forbes, в известен смисъл руският президент вече е в затвора.
"От забраната руски самолети да прелитат през европейското и северноамериканското въздушно пространство до заплахата да бъде окован с белезници и екстрадиран от повече от половината държави в света - тези, които са се присъединили към Международния наказателен съд - светът и свободата на движение на Путин се свиват", пише списанието.
Дикинсън добави:
"Днес Путин е много предпазлив, където и да отиде.“
Според ученият, ако страните не предоставят на руския президент гаранция срещу арест, той "не пътува в страни, които са членки на Международния наказателен съд“.
"Той също така не изглежда да желае да предприема дълги пътувания, които биха могли да го изложат на риск от непланирани спирания в държави - членки на МНС“, заявява Дикинсън.
Изданието заключава, че всяка самолетна неизправност, която принуди самолета на Путин да кацне в Брюксел, Лондон, Рим, Париж, Стокхолм, Токио или Сидни, може да доведе до това, че той ще бъде принуден да пътува до Хага - "еднопосочно пътуване, което може да го отдалечи трайно от Москва и властовите зали на Кремъл“.

6 Юли, 2025 19:45 3 006
Еднопосочен билет! Всяко чуждестранно пътуване на Владимир Путин може да се окаже последното му
Всяка самолетна неизправност, която принуди самолета на Путин да кацне в Брюксел, Лондон, Рим, Париж, Стокхолм, Токио или Сидни, може да доведе до това, че той ще бъде принуден да пътува до Хага

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Русия
Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 90 гласа.