610

Гримът и лаковете за нокти могат да навредят сериозно на детското здраве

  • грим
  • лак за нокти
  • козметика
  • деца
  • дете
  • детско здраве

Научни изследвания показват, че козметичните продукти за възрастни могат да бъдат особено опасни за децата

Гримът и лаковете за нокти могат да навредят сериозно на детското здраве - 1
Снимка: Shutterstock
Събина Андреева Събина Андреева Автор във Fakti.bg

Бихте ли нанесли парфюм на шестмесечно бебе? Бихте ли лакирали ноктите му с лак, съдържащ формалдехид, или поставили бронзираща пудра по бузите му?

Разследване на Times показва, че бебетата и малките деца редовно са изложени на продукти за възрастни – ароматизирани спрейове, лак за нокти, а дори и временни татуировки с черна къна.

Въпреки че подобни практики може да изглеждат на родителите безобидни или дори забавни за социалните мрежи, научните данни сочат повишен риск за здравето на най-малките. Кожата на децата е биологично различна от тази на възрастните – по-тънка, по-абсорбираща и все още в процес на развитие.

Излагането на определени продукти може да доведе до моментални проблеми като раздразнение или алергични реакции, а в някои случаи – до дългосрочни здравословни рискове, сред които нарушения на хормоналната система.

Този въпрос не е нов. Проучване от 2019 г. установява, че в САЩ на всеки две часа дете постъпва в болница вследствие на инцидентно излагане на козметични продукти.

Защо детската кожа е по-уязвима?

Кожата на новородените има същия брой слоеве като при възрастните, но те са до 30% по-тънки, което улеснява проникването на химични вещества до по-дълбоките тъкани и кръвообращението. Детската кожа съдържа повече вода и отделя по-малко себум – естественото омазняване, което я предпазва. Това я прави по-уязвима към изсушаване, раздразнения и загуба на влага, особено при контакт с продукти, които не са предназначени за бебета и малки деца.

Микробиомът на кожата – защитният слой от полезни микроорганизми – също се развива с времето и достига зрялост около тригодишна възраст. Продуктите, които се прилагат върху кожата на детето преди това, могат да нарушат този деликатен баланс.

Разследването установява, че бронзанти и лакове за нокти се използват върху малки деца, въпреки че тези продукти често съдържат вредни или канцерогенни вещества като формалдехид, толуен и дибутилфталат.

Толуенът е известен невротоксин, а дибутилфталатът – ендокринен дисруптор, който може да повлияе на хормоналната функция и съответно на растежа, развитието и плодовитостта. И двете вещества проникват по-лесно през по-тънката и по-пропусклива кожа на кърмачетата.

Дори ниски нива на излагане на формалдехид, например от мебели или замърсен въздух, са свързани с повишен риск от респираторни инфекции при децата.

В САЩ един от трима възрастни развива кожни или дихателни симптоми след контакт с ароматизирани продукти. Ако възрастните реагират, не е изненадващо, че новородените и малките деца са дори по-уязвими, поради все още развиващата се имунна система.

Парфюмите често съдържат алкохол и летливи съединения, които изсушават кожата и могат да причинят зачервяване, сърбеж и дискомфорт.

Дългосрочните опасности за детското здраве

Някои съставки в козметиката се изследват за потенциал да влияят на хормоните, да предизвикват алергии или да носят дългосрочни рискове за здравето. Въпреки че много от тях са разрешени в определени концентрации, някои изследователи предупреждават за така наречения „коктейлен ефект“ – съвкупното въздействие от ежедневното излагане на множество химикали, особено при развиващите се детски организми.

Временните татуировки, особено черната къна, са популярни на почивки, но крият рискове. Черната къна често предизвиква контактен дерматит при децата и може да съдържа пара-фенилендиамин (PPD) – химикал, разрешен за употреба в бои за коса, но не и за директно нанасяне върху кожата. Излагането на PPD може да причини тежки алергични реакции и в редки случаи – рак. При децата се наблюдава загуба на цвят на кожата, а при възрастни – трайна пигментация. Освен това, последващ контакт с PPD през живота може да доведе до по-силни реакции, включително нужда от болнично лечение или анафилаксия.

Поради тези рискове, европейското законодателство забранява прилагането на PPD върху кожата, веждите или миглите.

Продукти, рекламирани като „натурални“ или „чисти“, също могат да предизвикат алергии. Например прополисът (пчелен клей), често срещан в натуралната козметика, причинява контактен дерматит при до 16% от децата. Изследване открива средно по 4,5 контактни алергена в един продукт от натуралната серия, като само 5,8% от 1651 „натурални“ продукта на пазара в САЩ не съдържат такива съставки.

Означението „дерматологично тестван“ не гарантира безопасност – то единствено показва, че продуктът е бил тестван върху кожа, без задължително да е свободен от алергени.

Кожата на бебетата и малките деца не е просто миниатюрна версия на възрастната кожа. Тя е в процес на развитие и е по-податлива на раздразнения, абсорбция на химикали и системни ефекти, тъй като вещества, проникващи през кожата, могат да навлязат в кръвообращението и да засегнат органи и биологични системи.

Прилагането на продукти, предназначени за възрастни, или дори на „натурални“ алтернативи, може да крие реални рискове. Нежеланите реакции се проявяват като обриви, лющене, сърбеж, а в тежки случаи – мехури или крусти. Дихателни симптоми като кашлица или хрипове изискват консултация с лекар.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини