Накъде върви държавата… Вече си имаме нов омбудсман в лицето на Весислава Делчева (ГЕРБ), но гласуването в парламента бе много интересно. ГЕРБ или ДПС – Ново начало е в по-добра кондиция при нови избори, както и какво бъдеще го очаква президента Румен Радев след края на мандата. Пред ФАКТИ говори Корнелия Нинова, лидер на „Непокорна България“.
- Г-жо Нинова, нека започнем с избора на омбудсман. БСП-Обединена левица гласува за кандидата на ГЕРБ, а не за Мая Манолова. 13-те гласа на БСП можеха да направят балотаж между Мая Манолова и Весислава Делчева (ГЕРБ), но не би. И това е така, защото…
- Защото ръководството на БСП и парламентарната им група са купени и подчинени. Те нямат самостоятелна воля. Това стана ясно отдавна. Но това, което се случи с гласуването на омбудсмана, мина всички граници на морал, достойнство и принципи.
Да издигнеш свой кандидат и да гласуваш за чуждия е пълно падение и деградация.
Чудя се на Мая Манолова защо още стои в коалицията "БСП-ОЛ"? Иска извинение от ГЕРБ. Ама тя е част от управляващото мнозинство с ГЕРБ, което така се изгаври с нея. Ако е стояла заради пост, очевидно няма да стане.
- Все пак омбудсманът е в „домовата книга“ на президента Румен Радев за служебен премиер. Това дали също е премислено с избора на Весислава Делчева…
- Разбира се, че „домовата книга“ е водещ мотив. Затова и толкова се забави изборът на омбудсман, докато се намери подходящият човек. Но тук стои по-големият въпрос за абсолютно сбърканата промяна в Конституцията, направена от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. В желанието си да ограничат президента, те тотално обрекоха държавното управление на паралелната държава. Списък с потенциални служебни премиери е абсолютна грешка. Той отваря широко вратите за задкулисни договорки кой да заеме тези постове, защото този човек ще прави изборите. А както вече видяхме след решението на КС, ГЕРБ, БСП и ДПС са ги фалшифицирали.
- Започваме ли да ставаме богати, след като ЕС ни каза „да“ за еврото. Не се сбъдна желанието на държавния глава за референдум, но беше ли този негов ход правилен във времето, или просто търсеше сблъсък с управляващите…
- Не само, че не забогатяваме, а напротив - всеки ден обедняваме.
Над 1.5 млн. българи са под прага на бедност.
Вече не само те, а и средната класа, хората с малък и семеен бизнес изнемогват. Всичко се вдигна - храни, напитки, услуги, ток, вода, газ, парно, ДДС на хляб, акцизи, винетки, местни данъци и такси. НСИ публикува официалните данни - инфлацията е 4,4% на годишна база. А всички социални плащания са замразени. Това е най- антисоциалното правителство.
Що се отнася до президента и еврото - аз подкрепям референдума, но Румен Радев закъсня с времето. Освен това беше непоследователен. Първо обясняваше, че не може да има референдум по този въпрос. Агитираше по университетите. Подписа указ за закона за еврото без да му наложи вето. После незнайно защо, в последния момент, си промени мнението и поиска референдум. И тук идва нещото, което ме впечатли най-много с отрицателен знак.
Призова хората на протести и се скри. Буквално.
Нито веднъж не отиде на площадите, не слезе пред президентството да посети хората, които на 40 градуса лежаха в палатки под кабинета му. Запиля се по безсмислени задгранични воаяжи, когато в България всичко кипеше от народно недоволство.
- Виждате ли Румен Радев като лидер на политически проект. Мандатът му върви към края си…
- Не , не го виждам. Не го виждам като лидер по причините, които описах по-горе. Един истински лидер не зове - напред и да се скрива. Лидерът казва: „След мен и тръгва пръв“. А на него му е рецидив. Така направи и през 2020-а при големите протести. Всички тогава застанахме до него под вдигнатия юмрук. Тогава трябваше да си направи проекта и щеше да помете статуквото. Той обаче се прибра и започна задкулисни разговори. Започна партиен инженеринг, създаване на няколко партии, сваляне на правителства. Не забравяйте и това, че той е най-дълго управлявалият президент със служебни правителства - 7 броя. Върху него тежат много въпроси за корупция, за унищожителния за всеки българин договор с "Боташ", който ощетява всеки един от нас. Радев вече е част от проблема на България, а не от неговото решение.
- Румен Радев срещу тандема Бойко Борисов – Делян Пеевски. Какви шансове има Радев на политическия терен?
- Шегувате ли се? Радев никога не е бил срещу тандема Борисов - Пеевски. Той винаги се е заигравал с единия срещу другия. Или пък с двамата заедно срещу правителството – на Кирил Петков, например. Виждала съм го с очите си и съм го чувала с ушите си, защото неведнъж са се опитвали да ме привлекат в мръсните си игри. И понеже отказвах, системата ме отстрани. Загубих една битка, но войната с този модел на правене на политика продължава.
- Борисов, в типичния си стил, няколко пъти намеква за нови избори. Но ГЕРБ или ДПС-Ново начало е в по-добра кондиция при предсрочен вот?
- ДПС-Ново начало са в по-добра кондиция. Пеевски овладя ключови позиции. Борисов е напълно зависим от Пеевски. Той е притиснат до стената. Ако ДПС-Ново начало не подкрепят с гласовете си кабинета, той си заминава. БСП и ИТН нямат никакво значение - те са пионки. Където ги завъртят, там стоят и не мърдат.
- След като чухме „да“ за еврото, кредитният рейтинг на страната се покачи и веднага взехме 3,2 млрд. евро дълг, защото имаме по-изгодни условия. Общо от началото годината сме взели над 16 млрд. лева дълг. Така ли се запълва бюджетът - с лесни пари…
- Помнете ми думата, че провалът на това правителство ще дойде през срив в икономиката и оттам в социални протести. Одобреният общ дълг за годината е 18,9 млрд. До юли са взели 16,2 млрд.лв. Бизнесът заговори за дългова спирала и гръцки сценарий. Питам ви: „Някой може ли да отговори къде отидоха тези милиарди заеми? Някой усети ли по джоба си? Бизнесът усети ли инжекция? Макрорамката усети ли по-голям растеж на БВП?“ Имам информация, че дефицитът вече е над 3 %, а какво остава до края на годината. Инфлацията вече е над 3%. Приходната част на бюджета изостава. За да наваксат, ще съкратят капиталовата програма, а това е удар по икономиката и инфраструктурата. Ако зависи от мен, бих мобилизирала цялата държава за подготовка на мощен икономически план. Бих впрегнала всички търговски служби и посолства за намиране на пазари, за да компенсираме спада на износа към европейските ни партньори. Бих съкратила драстично, поне наполовина административната тежест - особено на малкия и среден бизнес. Бих направила антибюрократична революция. И така отговарям на въпроса ви - не, лесните пари със заеми няма да ни спасят. Само работеща и растяща икономика ще ни извади от дупката и социалната нищета.
- Правителството много говореше, когато ни приеха в еврозоната, но за дълга не чухме нищо. Така ли се прави, когато управляваш – хвърляш напред само добрите новини?
- Така правят глупавите правителства, които подценяват народа си. Обяснете ми - кой вярва на бодряшките приказки, че правителството и регулаторите няма да позволят спекула. Ами, нали хората всеки ден влизат в магазина и виждат как цените растат главоломно. Слушам всеки ден някой от правителството се хвали, че тази година събрали повече приходи от миналата.
Абе, вие на глупаци ли ни правите?
Е, как няма да са повече, след като увеличихте ДДС, акцизи, винетки, осигуровки. Естествено, по-високи данъци, повече приходи. Само че истината е, че събираемостта е по-ниска спрямо заложения от тях самите план за настоящата година. Но това се премълчава. Министерство на финансите втори месец бави публичния отчет за изпълнението на бюджета. Какво крият? Така че с уж "добри" новини държава не се управлява. Трябва и акъл.
- Няколко пъти казвате, че 1 януари 2026 година не е подходяща датата за въвеждането на еврото в България, защото…
- Ние сме за еврото, но не от 1.01.2026 г. Разсъждаваме реалистично и прагматично. Не сме готови с реални показатели на финансите и икономиката. Нали виждате, че няма и месец след обявяването на дата за приемането и инфлацията вече не е в необходимите 3%, а официално вече е 4,4%. А ако се окаже вярно, че и дефицитът вече е над 3%? Още не сме с евро и цените излетяха нагоре. Как да оцелеят хората? Доходите са замразени. Дори минималната заплата е фиксирана същата за следващата 2026 г. Трябваше да направят актуализация на бюджета за увеличаване на доходите. Те не си мръднаха пръста.
- Как се справят управляващите с повишението на цените на основните хранителни стоки. Виждате ли работещи мерки?
- Е как? Никак. То се вижда на рафта в магазина. Чудех се да се смея ли, да плача ли като гледах как цял Министерски съвет се събрал и умно слуша Теменужка Петкова как ще борят спекулата като увеличат шрифта на цените в магазините и ги изпишат с по-ярък цвят да се виждат отдалече. Абе, какво значение има дали са в крещящо жълто или блестящо розово - 2 лева са си 2 лева. Докато губят време в неадекватни решения, да наложат драконовски контрол на вноса от трети страни на храни. Влизат плодове и зеленчуци на умишлено занижени цени, за да не внасят ДДС и убиват българското производство. Като хванат някой, който е сложил върху чужда стока лъжлив етикет - българско производство, да му затварят фирмата. Ударно да се изградят тържища за производители без прекупвачи. Дългосрочни мерки - възстановяване на напоителни системи за поливно земеделие. Субсидиране на реално произведена продукция, а не на поляни с магарешки бодил по тях и т.н. Таван на цени и народни магазини са временни мерки. Дългосрочното решение е стратегическа визия за възстановяване на българското селско стопанство. Имаме прекрасна земя, сортове и специалисти. Трябва само политическа воля. И тя да се появи навреме, защото следващите конфликти по света ще са за обработваема земя и храна. А нашата – българската, може да ни изхранва.