Народният представител от „Възраждане“ Йордан Тодоров подаде официален сигнал до и.ф. председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Деньо Денев относно тежки институционални нарушения и потенциална корупционна схема, застрашаваща ядрената безопасност на АЕЦ „Козлодуй“.
Сигналът съдържа конкретни факти и документи за състоянието на електродвигателите на главните циркулационни помпи (ГЦП) на 5-ти и 6-ти блок – ключови съоръжения за безопасната експлоатация на ядрените реактори.
Повод за сигнала е официален отговор от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), в който се твърди, че всички 10 електродвигателя – 8 в експлоатация и 2 в резерв, са в „работоспособно състояние“. Йордан Тодоров обаче разполага с вътрешна документация, според която резервните агрегати са неизправни – с повишени вибрации, механични повреди и невъзможност за ремонт. Това означава, че при авария в някой от експлоатираните двигатели, реакторният блок ще бъде спрян за неопределено време. В съчетание с изтеклия експлоатационен ресурс на роторите и статорите, се създава реална заплаха от ядрена авария и риск за националната сигурност.
Особено показателно е, че само седмица след получаването на този официален отговор, ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ обявява спешна обществена поръчка за основен ремонт на ротор, а само ден преди това е утвърдено техническо задание за доставка на четири нови ротора. Според Тодоров това представлява признание за сериозен технически риск и опит за паническо прикриване на истината, след публично огласените от него факти.
В сигнала се посочва и необоснован скок в цените за ремонт, като между 2014 и 2025 г. цената за ремонт на един ротор е нараснала с над 1700%, без техническо или пазарно обяснение.
Тревожно е също, че техническите задания през последните години са променяни така, че напълно елиминират конкуренцията и проправят път за изпълнение само от конкретни фирми, които евентуално ще получат пълномощно за представителство от руския завод АО „УРАЛГИДРОМАШ“.
„Подписването на ексклузивно пълномощно за представителство дава възможност на посредник да придобие оборудването директно от завода и да го препродаде на АЕЦ „Козлодуй“ с надценка, достигаща десетки до стотици пъти спрямо заводската цена. Това е един от най-използваните механизми за източване на стотици милиони от държавната енергетика всяка година.“, посочва още Йордан Тодоров.
Той настоява ДАНС да провери реалното състояние на оборудването, комуникацията между АЕЦ и АЯР, методологията на обществените поръчки и завишените цени, подготовката на техническите задания, евентуалните договорки за представителство и действията на конкретни длъжностни лица.
„Прикриването на критични технически рискове, манипулацията на обществени поръчки и източването на милиони от държавната ни енергетика са престъпления, които не трябва да остават без последствия. Подобно отношение е пряка заплаха за хората и националната сигурност на държавата.“, заяви Йордан Тодоров.