Хората станаха за продан. Няма ги базисните ценности за това да не се чупиш под оказване на натиск. Системата на енергетиката е финансово проследима. Във всеки търговски договор има изпълнение и неизпълнение. България беше активна страна по договора с „Газпром” и е спазила всяка една буква, точка и алинея, който е изключително тежък. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в „Лице в лицe" по bTV, цитиран от novini.bg
Доста интересен въпрос е защо беше спомената конкретна цифра по договора за пропуснати ползи, кой я е сметнал. Щетите, които са нанесени на България от неизпълнение на договора от страна на контрагента. Управлението на държавната енергетика не би следвало да се влияе от флага на контрагента. Напомням, че една държава ни обяви за враг, поясни той.
Във връзка с договора с „Боташ” Николов заяви: „Когато един човек подписва и след това казва, че не подписва и този договор води до загуба от 65 милиона, сигурно проблемът пак остава в управлението на договора? Причината да се прекратява е, че има много финансови данни. Няма теория в енергетиката, има резултати, има ефект за едната и ефект за другата страна. България губи ужасяващо. Проблемът не е в това, че губим, а че губим ужасяващо от ден едно. Проблем е, че няма координация – решение на КЕВР дали са необходими тези обеми, няма възможност за доставяне на този обем по физически капацитет, няма оценка на цената, която е над три пъти сравнена дори със същия контрагент”.
"Не може да изядеш 3 риби на Босфора и да се върнеш с 13-годишен договор", възмути се той.
Другият въпрос е защо чак сега се сетиха? До момента все още ефектът на договора не са изпитани. Това, че фактурите в „Булгаргаз” не се осчетоводяват, означава, че КЕВР не приема реалните разходи, които има „Булгаргаз”, тоест разходите за отопление и енергия не са реални, каза бившият министър на енергетиката.
По думите му това е учебникарски пример за целенасочен саботаж.
Интересът България да е богата държава със способно и добре платено население е на България. Когато България губи – някой друг печели, подчерта Александър Николов.