Представители на Кремъл отхвърлиха искането на президента на САЩ Доналд Тръмп Русия да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна в рамките на 50 дни, предава News.bg.
Същевременно Москва заяви, че може да издържи на икономическия натиск и остава ангажирана с постигането на военните си цели. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви пред ТАСС на 15 юли, че Русия счита за неприемливи всякакви опити за ултиматуми.
Това се посочва в анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Рябков подчерта, че Русия е готова да преговаря и предпочита дипломатическо решение на конфликта в Украйна. Въпреки това Москва ще продължи да преследва военните си цели, ако САЩ и НАТО не се отнесат сериозно към нейните искания. Той заяви, че позицията на Русия е "непоклатима".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Украйна за липсата на напредък към нов кръг от преговори, а заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев написа в X (бивш Twitter), че Москва не се интересува от "ултиматума на Тръмп".
Руският външен министър Сергей Лавров изрази увереност, че страната ще се справи с новите американски мита, както е успявала да понесе предишните санкции.
Президентът Владимир Путин все още не е дал официален отговор на предложението на Тръмп. Според източници, цитирани от „Ройтерс“ на 15 юли, Кремъл се опитва да определи какво би могло да убеди Тръмп да не въведе вторични мита в началото на септември 2025 г.
Според същите източници, Путин възнамерява да продължи войната, докато Западът не се съгласи с руските искания. Кремъл не е обезпокоен от заплахи и може дори да разшири териториалните си амбиции, ако военната ситуация на терен му го позволява.
Един от източниците заявява, че Путин смята, че досегашните дипломатически усилия не са включвали реални дискусии за мирен план, и затова „ще продължи, докато не получи това, което иска“. Руският президент продължава да настоява за същите условия, каквито поставяше още през 2021 г. и началото на 2022 г.
Институтът за изследване на войната (ISW) подчертава, че Путин вярва в своята „теория на победата“, че Русия може да постигне целите си чрез военни победи и като надживее западната подкрепа за Украйна.
Според анализа на ISW, само устойчивият икономически натиск от Запада, съчетан със стабилна военна подкрепа за Киев, може да постави Русия в уязвимо положение на бойното поле и да принуди Кремъл да влезе в съществени мирни преговори.
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски обяви ключови промени в правителството. На 14 юли той номинира министъра на икономиката Юлия Свириденко за нов министър-председател. Зеленски отбеляза, че опитът на досегашния премиер Денис Шмигал би бил полезен в ролята на министър на отбраната.
Ден по-късно, на 15 юли, Шмигал официално подаде оставка като министър-председател.