Българската отбранителна индустрия разполага с потенциал, капацитет и експертиза, които трябва да бъдат използвани ефективно и подкрепяни по ясен и категоричен начин. В динамичната и непредвидима геополитическа среда, в която се намираме, сигурността и технологичната независимост на Европа се превръщат в приоритет от първостепенно значение. България трябва да бъде активен участник, а не страничен наблюдател. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов при подписването на Меморандум за подобряване на взаимодействието между българската отбранителна индустрия и изпълнителната власт. На събитието присъства и заместник-министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова.
Документът бе подписан на официална церемония от вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, министъра на отбраната Атанас Запрянов заместник-министърът на образованието акад. Николай Витанов, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, представители на Сдружение „Българска отбранителна индустрия – акад. Стефан Воденичаров”.
С Меморандума участниците се договарят да работят за установяване на нов тип партньорски отношения, чрез подобряване на комуникацията и взаимодействието, скъсяване на дистанцията и постигане на по-високо ниво на синергия между науката, бизнеса и отговорните институции.
„Правим още една важна крачка към стратегическо партньорство между държавата и отбранителната индустрия“, подчерта министър Дилов. По думите му Меморандумът поставя основата за засилено институционално взаимодействие, за повече прозрачност и последователни действия.
Той посочи, че Министерството на икономиката и индустрията ще продължи да работи за разширяване на достъпа на българските предприятия до европейски и национални инструменти за финансиране, за насърчаване на технологичния трансфер, иновациите и повишаването на производствения капацитет. „Ще насърчаваме създаването на стабилни публично-частни партньорства, защото сме убедени, че устойчивото развитие на отбранителния сектор може да се постигне единствено чрез обединените усилия на държавата, индустрията и научната общност“, каза още икономическият министър.
Сред основните направления за съвместна работа, посочени в Меморандума, са: стимулиране на иновациите и технологичния трансфер; активно използване на възможностите, произтичащи от членството на България в НАТО и ЕС, включително чрез насърчаване участието на българската отбранителна индустрия в международни програми и проекти с отбранителна насоченост; подкрепа на малките и средни предприятия в сектора, с акцент върху тяхната интеграция в глобалните вериги за доставки; осигуряване на благоприятна регулаторна и административна среда, която улеснява производството и търговията с отбранителни продукти и способства за разширяване на експортния потенциал на българската отбранителна индустрия в съответствие с националните и международни изисквания.