Асоциацията на прокурорите застана категорично зад прокурорите по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев.
От съсловната организация предупредиха, че "преходът от институционална критика към персонална агресия създава опасен прецедент".
По повод критиките към съдебния състав, който в петък през нощта остави за постоянно в ареста Коцев и още трима души, с позиция вчера излезе и Съюзът на съдиите.
Критиките срещу прокуратурата бяха заради решението в последния момент, преди разглеждането на мярката за неотклонение на четиримата към организираната престъпна група, да бъде добавен като пети член - неизвестен депутат. Това даде възможност делото да бъде изтеглено от Варна в София.
По този повод вчера от "Продължаваме промяната" сезираха Инспектората на Висшия съдебен съвет срещу наблюдаващите прокурори Георги Иванов и Ахмед Кокоев.
От Асоциацията на прокурорите остро възразяват срещу "внушенията за еднолично и произволно поведение", определяйки ги като "неоснователни и подвеждащи".
"Категорично се противопоставяме на всякакви квалификации, целящи да представят действията на прокуратурата като политическа репресия", пишат от съсловната организация и предупреждават, че личните нападки срещу Иванов и Кокоев създават атмосфера на натиск и вмешателство при изпълнение на служебните задължения на магистратите.
Декларират и че ще се противопоставят срещу всякакви опити за натиск, уронване на авторитета и политизиране на правосъдието.
Срещу персоналните атаки над съдия Стоян Михов, задържал под стража Благомир Коцев и останалите трима обвиняеми, възрази и Съюзът на съдиите.
Съсловната организация призова съдиите да мотивират съдебните си актове и те да бъдат достъпни публично, което би повишило доверието в съдебната система.
Асоциацията на прокурорите в България изразява своята сериозна загриженост от начина, по който в последните дни се води публичният и медиен дебат относно действията на прокуратурата по досъдебно производство, по което в качеството на обвиняеми са привлечени четири лица, включително и кметът на гр. Варна – г-н Благомир Коцев.
Принципът на равенство пред закона е в основата на всяка правова държава. прокуратурата прилага закона еднакво спрямо всички граждани. Длъжността, политическият статус или общественият авторитет на едно лице не могат да служат като основание за изключване от наказателна отговорност. Задължение на прокуратурата е да разследва всяко съмнение за извършено престъпление – обективно, безпристрастно и независимо. Принципът на равенство пред закона не подлежи на компромис. Прокуратурата има не просто право, а конституционно задължение да разследва всяко престъпление, независимо от това кой е предполагаемият извършител и какъв пост заема.
Процесуалните действия на прокуратурата се извършват при стриктно спазване на закона и подлежат на контрол, осъществен от независим съд.
Всички мерки за процесуална принуда, включително исканията за задържане под стража, подлежат на последваща преценка и контрол от съда. Именно съдът е органът, който гарантира баланса между правата на обвиняемия и обществения интерес. В този смисъл внушенията за еднолично и произволно поведение на прокуратурата са неоснователни и подвеждащи.
Категорично се противопоставяме на всякакви квалификации, целящи да представят действията на прокуратурата като политическа репресия. Тези твърдения подриват устоите на съдебната власт, рушат доверието в институциите и пречат на прокуратурата да изпълнява своите функции в служба на обществото, възпрепятствайки усилията за ефективна борба с корупцията. Внушенията от последните дни за репресии и „пиар акции“ не почиват на факти, а на политически интереси, които нямат нищо общо с работата на правораздавателните органи.
Асоциацията на прокурорите в България застава в защита на колегите от Софийската градска прокуратура, ангажирани с конкретното досъдебно производство, които стриктно и професионално изпълняват служебните си задължения.
В последните дни наблюдаващите прокурори са подложени на персонални нападки, подигравателни коментари, публична и професионална дискредитация. Призоваваме за уважение към принципите на разделение на властите и независимост на съдебната система и прокуратурата в частност. Личните атаки срещу конкретни магистрати са неприемливи. Този подход не само е несъвместим с добрия тон, но и създава атмосфера на натиск и вмешателство при изпълнение на служебните задължения на магистратите. Преходът от институционална критика към персонална агресия създава опасен прецедент. Критичността към действията на държавните органи е основно право в демокрацията, но тя трябва да бъде аргументирана, обоснована и почтена, а не личностна и дискредитираща.
Асоциацията на прокурорите в България призовава за спазване принципа на разделение на властите. Гражданската и медийната критика е допустима, но трябва да бъде градивна, аргументирана и в рамките на правото на свободно изразяване, а не на лична дискредитация.
Асоциацията на прокурорите в България ще продължи да отстоява професионализма и независимостта на всички прокурори, които ежедневно изпълняват дълга си, прилагат закона безпристрастно, в интерес на обществото и ще се противопоставя срещу всякакви опити за натиск, уронване на авторитета и политизиране на правосъдието.