2 269

Защо светът губи пеперудите… Пред ФАКТИ говори Павел Василев

  • павел
  • василев
  • пеперуди
  • изчезват
  • екология

България е в топ 5 по видово разнообразие на пеперуди в ЕС – 211 документирани вида, казва екологът

Защо светът губи пеперудите… Пред ФАКТИ говори Павел Василев   - 1
Снимка: Личен архив
Мария Атанасова Мария Атанасова Автор във Fakti.bg
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Пеперудите са ключови елементи на биоразнообразието – важна част от хранителните мрежи и здравето на екосистемите. Тези насекоми са сред най-чувствителните към климата живи същества – затоплянето нарушава ритъма им на живот и заплашва съществуването им. Защо губим пеперудите…Пред ФАКТИ говори Павел Василев, който завършва магистратура “Биоразнообразие” към Техническия университет в Дрезден. Завършил е бакалавърска степен по екология и опазване на околната среда в Университета по приложни науки Цитау/Гьорлиц, Германия.

- Г-н Василев, защо изчезват пеперудите? Човешката дейност или климатът ги убива повече?
- Изчезването на пеперудите се дължи на комбинация от много фактори. Това правило важи са почти всички изчезвания – съвкупност от проблеми, които се случват в един и същ момент. Наблюдава се значително намаляване на числеността на пеперудите, както и на много от останалите насекоми от години. Човешката дейност е много сериозен фактор, а климатичните промени допълнително влошават ситуацията. Трябва и да се има предвид, че човешката дейност е тази, която най-много увеличава количеството на топлоулавящите газове в атмосферата. Към момента най-голямата заплаха за пеперудите са пестицидите, изкуствената тор и унищожаването на подходящите хабитати, но отрицателните ефекти на промените в климата са напът да достигнат това ниво.

- Какъв индикатор са пеперудите за състоянието на природата?
- Пеперудите са много важна част от природата - позволяват на различните екосистеми да съществуват. Ако на една зелена площ се наблюдават много различни дневни и нощни пеперуди, значи това място не е замърсено и има добра растителност. Пеперудите са нужни на цъфтящите растения, за да могат те да се размножават полово и да дават генетично богато поколение, резистентно на отрицателни външни фактори. Повечето гъсеници са растителноядни и те позволяват да има високо растително видово богатство, защото не позволяват на един вид растение да стане доминантно и да превземе останалите. Много пеперуди означава и много птици, гущери, земноводни и насекомоядни бозайници - тоест добро биоразнообразие.

- Изчезването им е просто биологична загуба или важно предупреждение?
- На изчезването им трябва спешно да се противодейства. То ще засегне всички, ако не бъде спряно. Без опрашители ще има икономически последици, екосистемите ще се срутят, а това ще доведе до още по-сериозни еко катастрофи. Оцеляването на човека е свързано с тези насекоми, колкото и странно да звучи.

- Климатичните промени, интензивното земеделие и загубата на местообитания вече влияят негативно на десетки видове от картата на Европа. Къде това е най-силно изразено?
- Точни проучвания в България все още няма, но ако се погледне на картата със зони, богати на пеперуди, се вижда, че големи площи от Дунавската равнина и от Тракийската низина не са обозначени. А това са територии с интензивно обработване на земята. Биообработването на ниви дава шанс на определени видове цветя, като например маковете, да растат между посадените култури. Случаят не е такъв при интензивното земеделие. А в България земеделието е предимно интензивно и не е съобразено с природата. В цяла Европа най-много намаляват популациите на животински видове и растения, които живеят в полетата и ливадите. Важно е земеделците да използват част от приходите си за създаване на условия за природата. Концепции за тандем на човека с природата съществуват и са доказано успешни, добър пример са биосферните резервати на ЮНЕСКО. В България има изчезнали блатни видове. Много голяма част от блатата в страна са унищожени. Мерки за тяхното пресъздаване няма, а малко съществуващи – като Боянското и Драгоманското, са в постоянна заплаха. Блатата са един от най-важните инструменти за спасяването на климата и видовете.

- Какво е разнообразието на пеперуди в България?
- България е в топ 5 по видово разнообразие в ЕС – 211 документирани вида. Това се дължи на богатото разнообразие на екосистеми, разнообразния релеф и климат. Много видове пеперуди са “тесни специалисти“ – зависят от много конкретни условия и често са пригодени към само един вид гора или към малък брой растения.

- Пеперудите са ключови елементи на биоразнообразието – важна част от хранителните мрежи и здравето на екосистемите, а това намалява с изчезването им. Какво следва?
- Нужни са спешни мерки за тяхното опазване. Хубавото е, че пеперудите са малки безобидни животни, които се размножават бързо и в големи количества. Това означава, че мерките за тяхното опазване могат бъдат приложени много по-бързо и евтино, за разлика от примерно едрите бозайници. Трябва озеленяване в населените места, което да подсилва популациите на местни видове пеперуди. Това означава спиране на честото косене, край на пръскането с глифозат и други пестициди и бързо засаждане на европейски видове дървета, храсти и цветя. Тук е важно да се включат и хората, които не са експерти. Всеки, който притежава земя, може да направи един вид мини резерват. В резерватите и природните паркове често се прилага схемата на зониране – една зона е оставена непокътната, където природата сама да се развива, а друга зона е поддържана с цел спасяването на дадени видове. Това може да се направи вкъщи – едно кътче на двора да бъде оставено да подивее, а друго – да бъде пригодено за пеперудите с насаждане на различни цветя, които да цъфтят през цялата година, създаване на малка площ гола почва, струпване на клони и камъни и посаждане на дървета като липа, леска, габър, бряст и дъб. Важно е и зоопарковете, музеите и ботаническите градини да вършат педагогическа работа и тясно да работят с детски градини, училища и университети по тази тема. А държавните институции трябва да изработят национални планове за опазване на колкото се може повече видове и да ги приложат.

- Климатичните промени изтласкват високопланинските видове все по-нагоре. Пеперудите търсят хлад, така ли усещат затоплянето?
- Това е един от ефектите. Друг е новосъздадената конкуренция между видове, заради промяната на сезоните. Меките зими също пречат на оцеляването на гъсениците до следващата година. Сушата също вреди.

- Южна и Югоизточна Европа, включително България, са в рисковата зона. Защо тук може да се загубят най-много видове пеперуди?
- Рискът е висок в целия свят. Балканите са специална местност, защото имат много ендемити – видове, които ги няма другаде. Тези видове нямат резервни популации. Ако изчезнат у нас – ще изчезнат завинаги. Пеперудите са част от българския пейзаж и ще бъде много тъжно и голям срам, ако останем без тях.

България
Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 12 гласа.

Свързани новини