Имотната мафия си намери кой да убие реформата за общинските жилища. Това обявиха преди дни от „Спаси София“. Какво се случва в Столичния общински съвет, кой за какво лобира, когато стане въпрос за общинските жилища… Пред ФАКТИ говори арх. Росица Николова, общински съветник от „Спаси София“ и вносител на предложената нова наредба.
- Г-жо Николова, имотна мафия влияе на Общинския съвет в София. Това казахте от „Спаси София“ преди дни. Как става това? Кой на кого какво казва, че да има имотна мафия с влияние…
- През последните 35 години в София са разпродадени над 90% от общинските жилища – това не е просто статистика, а симптом на порочна система, която толерира облагодетелстване на приближени и прикрити интереси. Голяма част от сделките са осъществени на цени многократно под пазарните, често с препродажби в кратки срокове, от което страдат наистина нуждаещите се. Има множество индикатори, че понякога зад тези наематели се крият лица със скрити доходи, политически протекции или просто брокерски интерес. Това наричаме „имотна мафия“ – не сензация, а реална мрежа от зависимости и порочни сделки, която спъва всяка истинска реформа.
- Столичният общински съвет гласува да бъде отложен за разглеждане проектът на нова наредба за общинските жилища. Какво се случи при гласуването…
- Гласуването показа липса на политическа воля и смелост. Въпреки месеци работа, десетки срещи с експерти, районни кметове и граждани, предложението ни беше отложено с аргумента, че "нямало добра комуникация". Истината е, че няма желание за реформа. Популизмът надделя, особено когато от трибуната се внушаваше страх, че хората ще бъдат изхвърлени на улицата, което е категорична лъжа.
- Мотивът за отлагането бе, че общинските съветници имат забележки и притеснения, нали така?
- Не, не беше представен нито един конкретен правен или социален аргумент, който да постави под съмнение текстовете в наредбата. Обратното – тя покрива изцяло указанията на МРРБ за подобряване на жилищната политика, подготвена е с участието на юристи, администрация и кметове. Наредбата е резултат на 7-годишна работа и е преминала през две обществени обсъждания и множество редакции. Част от колегите явно предпочитат да изглеждат като Робин Худ, но отказват да работят по същество и да предложат алтернативи. Така се стига до поредна работна група, поредното отлагане и поредната безотговорност.
- И се направи работна група, която какво трябва да свърши…
- Истината е, че работната група е удобен начин да се потули реформа, за която някои политически сили нямат смелост. Това е добре позната стратегия – отлагай, забавяй, замитай. Докато се водят уж дебати, жилищата ще продължат да се разпродават на символични цени, фондът ще намалява, а все повече софиянци ще чакат години наред за възможност да живеят нормално.
- Новата наредба е ваше предложение. Какво предлагате, че то не се харесва на Общинския съвет? Какво толкова радикално ще се промени, че среща такъв отпор…
- Това не е самоцел на „Спаси София“. Ние само поехме отговорност тази наредба да стигне до дебати в зала. Обединихме се и с колеги от различни дори чисто идеологически партии като БСП, „Синя София“, ИТН и „Възраждане“ като съвносители. Предлагаме реални механизми за справедливост, контрол и растеж на жилищния фонд, а не имитация на политика. Ето какво не се харесва от предложението:
-- слагаме край на разпродажбата – жилища да не се продават на жълти стотинки;
-- въвеждаме срок на настаняване и повече контрол;
-- въвеждане на нов регистър и повече прозрачност – ще стане ясно кой, кога и как е настанен. Това е неудобно за онези, които през годините са уреждали „наш човек“;
-- и най-важната реформа - фонд за ново строителство и ремонти – предлагаме 60% от приходите от наеми и продажби да отиват за нови жилища, 40% за ремонт и поддръжка;
- Нека да говорим с числа. Какви са продадените апартаменти – каква квадратура, на какви цена, кой ги купува…
- За последните 35 години са продадени над 90% от общинските жилища. Само през 2022г. са одобрени близо 1500 продажби. Но скандалното е, че цените са между 500 и 750 евро на кв.м., за различни локации в София като „Дружба“, „Илинден“ и „Зона Б-5“, където пазарната стойност е в пъти по-висока. Мога да дам няколко конкретни примера като тристаен апартамент (111 кв.м) в „Дружба“ до метрото продаден за 94 хил. лв, двустаен апартамент (80 кв.м) в „Илинден“ е продаден за 79 хил. лв или петстаен (142кв.м) в Зона Б-5, до Мол София продаден само за 172 хил. лв. Да, цените са в лева. Истината е, че тези апартаменти са подарени, не продадени, а липсата на механизъм за ограничаване на препродажби прави схемата още по-скандална.
- Как се купува общинско жилище…
- В момента, за да се купи общинско жилище, е достатъчно човек да е живял в него поне 5 години като наемател и да подаде заявление. Районният кмет дава становище, а после СОС одобрява продажбата – обикновено на цени в пъти под пазарните. Проблемът е, че няма ограничение жилището да бъде препродадено. Това води до злоупотреби и печалба за едни – за сметка на реално нуждаещите се. Именно затова предлагаме край на тази порочна практика и ясни правила.
- Строят ли сe нови общински жилища?
- Не или поне не с нужното темпо. В последните 15 години няма системна жилищна политика, само отделни сделки с отстъпено право на строеж върху общински имоти, които осигуряват по няколко апартамента тук-там. Това не решава проблемите на хиляди чакащи. Ето защо нашата наредба предвижда създаване на специализиран фонд, в който да влизат всички приходи от наеми и продажби и да могат да се реинвестират в нови жилища. Само така София ще започне да си връща изгубения ресурс и да отговори на реалната нужда от достъпни домове.