Заплашителното писмо на Тръмп, с което обяви 30-процентни мита за стоки от ЕС, внесе допълнителна тревога. Очакват се нови преговори, но само до 1 август. Как ще продължи спорът и кои са най-важните въпроси в него.
Новото писмо от Доналд Тръмп, с което той заплашва да наложи 30% мита на вноса от ЕС, допълнително изостри търговския спор на САЩ с Европа. В Брюксел, където се надяваха на значително по-ниска тарифна ставка, разглеждат това като нова провокация от страна на Тръмп. Но председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен изглежда решена да не се поддава на тази провокация, пише германската обществена медия AРД.
Засега без ответни мерки от страна на Брюксел
ЕС ще продължи преговорите, заяви Фон дер Лайен: "Винаги сме давали ясно да се разбере, че искаме решение чрез преговори." Това означава, че засега ЕС няма да налага контрамерки. Германия е една от страните, които искат преговорите да продължат, както обясни канцлерът Фридрих Мерц в интервю за AРД.
Какво пише в писмото на Тръмп до Фон дер Лайен?
Тръмп обявява, че от 1 август САЩ ще наложат основна тарифа от 30% върху вноса от ЕС - отделно от секторните тарифи, които вече се прилагат за вноса на автомобили и автомобилни части, както и за стоманени и алуминиеви продукти.
Освен това американският президент дава да се разбере, че очаква американските компании да внасят безмитно стоките си в ЕС. Ако ЕС въведе контрамита, Тръмп предупреждава, че ще добави този процент към обявените вече 30% за европейския внос.
За всички сектори ли се отнасят новите базисни мита?
Не. Според Белия дом автомобилната и стоманодобивната промишленост, наред с някои други, са изключени от тях. На въпрос на германската информационна агенция ДПА правителството на САЩ е отговорило: "Секторните тарифи се третират отделно и не са с натрупване". В момента САЩ облагат с 25% мито автомобилите и автомобилните части от ЕС и с 50% вноса на стомана и алуминий, припомня AРД.
Тежък удар за експортно ориентирани икономики
Какво конкретно ще означава прилагането на новите ставки?
Това ще бъде особено тежък удар за ориентираната към износ германска икономика, тъй като митата обикновено оскъпяват продуктите и блокират търговията. Икономиката вече пострада от въведените вече от Тръмп мита - основна тарифа от 10% , 25% - за автомобилите и частите за тях, както и 50% за стоманата и алуминия.
Компаниите вече страдат сериозно от това. „Разходите са за милиарди и се увеличават с всеки изминал ден", казва за AРД председателката на Германската асоциация на автомобилната индустрия (VDA) Хилдегард Мюлер.
Как Тръмп обосновава нуждата от по-високи ставки?
Според американския президент европейските мита и други търговски бариери са причинили на САЩ търговски дефицит, който представлява значителна заплаха за икономиката и националната сигурност на САЩ. Определяйки това като риск за националната сигурност Тръмп може да заобиколи Конгреса на САЩ, който в противен случай би трябвало да одобри тарифната му политика.
Колко голям е този дефицит?
Според последните данни на Евростат през 2024 г. ЕС е регистрирал значителен излишък от около 198 млрд. евро в търговията си със САЩ: за Америка са изнесени стоки на стойност около 533 млрд. евро, а вносът от САЩ е бил за около 335 млрд. евро. Като приспаднем от това търговския излишък, който САЩ имат в сектора на услугите, излиза, че общият дефицит за САЩ в търговията му със стоки и услуги с Европа, е не повече от 50 милиарда евро. "Това отговаря на по-малко от три процента от общата търговия между ЕС и САЩ", посочват в тази връзка от Брюксел. За Тръмп обаче са важни само стоките и суровините и в аргументите си за митата той винаги пренебрегва пазарната сила на американските технологични гиганти като Apple или Google, посочва AРД.
На какво се надяват в Брюксел
Защо ЕС се въздържа от по-силен натиск?
ЕС все още смята за реалистично да се договори със САЩ до 1 август. Затова и ответните европейски мита, които трябваше да влязат в сила от днес (14 юли), се отлагат за 1 август.
В Брюксел се въздържат от мерки, които могат да ескалират търговския спор, основно поради две причини: има опасения, че това може да накара Тръмп да отправи и други заплахи – например, като отново постави под въпрос задължението за предоставяне на военна помощ в рамките на НАТО или намали подкрепата за Украйна. И двата въпроса са изключително чувствителни с оглед на заплахата от Русия.
Какво мислят в САЩ за митата?
Митата ще засегнат сериозно и потребителите в САЩ, тъй като те ще трябва да плащат повече за вносните продукти. Това създава известна несигурност в икономиката на САЩ. Но като цяло изглежда инвеститорите имат доверие на Тръмп, тъй като дотук са събрани допълнителни 100 млрд. щатски долара в резултат от неговите наказателни мита, посочват АРД и ДПА. Освен това цените в САЩ все още не са се повишили значително и масово. Засега американските компании плащат митата и все още не са ги прехвърлили на своите клиенти. Но в някакъв момент ще им се наложи да го направят.
Защо въобще има мита?
От една страна, митата са добре дошъл източник на приходи за държавата, която печели пари от всяка доставка от чужбина и по този начин може да финансира публичните разходи.
От друга страна, митата служат за защита на националната икономика: вносните стоки стават по-скъпи - това прави местните продукти по-конкурентоспособни и защитава местните компании. Това има за цел да стимулира вътрешното производство. А с високите експортни мита се гарантира, че определени стоки и продукти ще останат в страната.