7 009

Какво се случва с горивата по бензиностанциите в България

  • бензин
  • дизел
  • горива
  • българия
  • търсене

Намаляват ли или се увеличават продажбите на горива през първата половина на 2025-а

Какво се случва с горивата по бензиностанциите в България - 1
Снимка: Shutterstock
Радослав Славчев Радослав Славчев Автор във Fakti.bg

Първата половина на 2025 г. донесе смесени сигнали за пазара на горива в България, като предварителните данни показват нюансирана картина на потреблението на бензиностанциите. Анализите, базирани на данни от Националния статистически институт (НСИ) и индустриални източници, сочат лек спад в общите количества реализирани горива, но с известни различия между отделните видове.

Тенденции при основните горива:

Бензин: Продажбите на бензин продължават тенденцията си на спад, наблюдавана през последните години. За периода януари-юни 2025 г. е отчетено намаление от около 3-5% спрямо същия период на предходната година. Този спад може да се дължи на няколко фактора, включително продължаващото обновяване на автопарка с по-икономични и електрически превозни средства, както и потенциалното намаляване на пътуванията с лични автомобили за сметка на градския транспорт или споделеното пътуване.

Дизел: При дизела ситуацията е по-стабилна, но също показва леко понижение. Данните сочат спад от приблизително 1-2%. Дизеловото гориво е основно за товарния транспорт, селското стопанство и голяма част от обществения транспорт, което го прави по-устойчиво на рязък спад. Влияние тук оказват общото икономическо състояние и активността на тези сектори.

Пропан-бутан (LPG): Продажбите на пропан-бутан отбелязват минимален спад или стагнация, в рамките на +/- 1%. Въпреки че LPG остава по-икономичен вариант за много шофьори, намаляващият брой нови инсталации и увеличената конкуренция от електромобилите вероятно ограничават ръста му.

Метан (CNG): Метанът продължава да има нисък пазарен дял в общото потребление, но при него се наблюдава относителна стабилност или лек ръст в определени региони, свързани с градски автопарк и специализиран транспорт. Точните данни са по-трудни за обобщаване поради по-малкия брой станции.

Основни причини за наблюдаваните тенденции:

Инфлация и покупателна способност: Въпреки че цените на горивата в България останаха сравнително стабилни през първата половина на годината, общата инфлация и намаляващата покупателна способност на домакинствата оказват влияние върху дискреционните пътувания.

Развитие на електромобилността: Увеличеното навлизане на електрически автомобили, макар и все още с малък дял, постепенно започва да оказва влияние върху потреблението на традиционни горива.

"Работа от вкъщи" и хибридни режими: Запазването на хибридни или изцяло дистанционни режими на работа в някои сектори също допринася за намаляване на ежедневните пътувания и съответно – на потреблението на горива.

Енергийна ефективност на автомобилите: Новите автомобили са по-икономични, което означава, че за изминаване на същото разстояние е необходимо по-малко гориво.

Митата върху вноса на руски петрол: Въпреки че вносът на руски петрол постепенно намалява съгласно санкциите и България търси алтернативни източници, това не е довело до резки ценови шокове през първата половина на 2025 г., които да предизвикат драстични промени в потреблението. Влиянието върху цените и наличностите ще бъде по-видимо във втората половина на годината и през 2026 г.

Като цяло, продажбите на горива на бензиностанциите в България през първата половина на 2025 г. показват тенденция на лек спад, особено при бензина. Дизелът запазва по-голяма устойчивост, докато алтернативните горива остават с ограничен, но стабилен пазарен дял. Пазарът на горива остава динамичен и ще продължи да бъде повлиян от икономическите условия, екологичните политики и технологичното развитие в автомобилната индустрия. Очаква се втората половина на годината да даде по-ясна картина за цялостната тенденция.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 11 гласа.

Свързани новини