Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви днес, че е представил кандидатурата на президента на САЩ Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир, като му връчи писмото, което е изпратил до Нобеловия комитет, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Докато си говорим, той възстановява мира в една страна след друга, в един регион след друг“, каза Нетаняху пред журналисти в началото на официална вечеря с Тръмп, организирана а Белия дом.
Израелският лидер добави, че Израел работи съвместно със САЩ за намирането на страни, които ще дадат на палестинците по-добро бъдеще.
Попитан за плановете за разселване на палестинците, Тръмп отговори, че в тази насока вижда сътрудничество от страна на съседните на Израел държави.
Нетаняху добави, че Израел ще сключи мир с тези си палестински съседи, които не искат да го унищожат, но „си запазва суверенното право да брани своята сигурност“.
Израел няма да се съгласи с формирането на пълноценна суверенна палестинска държава, заяви Нетаняху.
„Вярвам, че палестинците трябва да имат всички правомощия да се самоуправляват, но никакви, които да ни заплашват. Това означава, че определени правомощия, например, отнасящи се до сигурността като цяло, винаги ще останат в наши ръце“, каза премиерът.
„Това е факт. И никой в Израел няма да се съгласи на нищо друго, защото няма да се самоубием“, заяви Нетаняху. „Ще изработим свят, в който нашата сигурност, суверенните правомощия в сферата на сигурността винаги ще останат в наши ръце“, продължи той. „Хората ще кажат, че това не е държава“. Не ни интересува“, подчерта Нетаняху.
От негова гледна точка, в момента в Близкия изток е възможен „много, много широк мир“, обхващащ „всички съседи на Израел“.
Тръмп избегна отговор на въпрос за възможността за разрешаване на палестино-израелския конфликт на основата на съвместното съществуване на две държави. „Не знам. Задайте този въпрос на Биби“, каза американският президент.
Решението за смяна на властта в Иран трябва да бъде взето от народа на Ислямската република, заяви Нетаняху.
„Ако сте успели да се отървете от тумора, това не означава, че той няма да се върне. Необходимо е постоянно да се следи ситуацията, за да се гарантира, че няма опити за завръщане. Необходимо е внимателно наблюдение на ситуацията, за да не се налага да повтаряме военната операция. Въпреки това, това е историческа победа, която вече промени лицето на Близкия изток и, мисля, предостави възможност за историческо разширяване на Авраамовите споразумения“, каза Нетаняху.
САЩ и Иран вероятно ще проведат разговори следващата седмица, заяви в понеделник специалният пратеник на президента на САЩ Стивън Уиткоф.
„Тази среща ще се проведе много скоро. Може би следващата седмица“, каза той на срещата с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп от своя страна заяви, че Иран „е поискал среща“ и че ако разговорите доведат до „нещо на хартия, това би било добре“. Според американския лидер той не вижда голям смисъл в преговорите с Ислямската република, тъй като САЩ са унищожили ядрената ѝ програма. „Когато това се случи, попитах какъв е смисълът на дискусиите. Мисля, че те имат уважение към нас и уважение към Израел. Те искат да се срещнем и ние ще се срещнем- Мисля, че те искат мир“, каза той.
Тръмп казва, че американските удари „говорят по-силно“ от всяко споразумение на хартия. „Но разбирам защо Иран иска това“, каза той.
Израелското ръководство смята, че Съединените щати може да му позволят да извърши нови удари срещу Иран, съобщава порталът Axios, позовавайки се на свои източници.
Според тях бъдещето на иранската ядрена програма ще бъде ключова тема на разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и премиера на еврейската държава Бенямин Нетаняху.
„Израелски представители отбелязват, че Нетаняху иска да постигне разбирателство с Тръмп относно по-нататъшните преговори на САЩ с Иран по ядрената програма и възможните сценарии, които биха оправдали възобновяването на ударите“, пише Axios.
Както съобщава порталът, израелският министър на стратегическото планиране Рон Дермър е убеден, че американската администрация „при определени обстоятелства ще подкрепи нови израелски удари срещу Иран“. Това ще е възможно, ако Техеран се опита да извади високообогатен уран от съоръженията във Фордоу, Натанз и Исфахан, както и ако Иран възобнови изграждането на съоръжения за обогатяване на уран.