Американският президент Доналд Тръмп заяви пред журналисти, че САЩ ще изпратят още оръжия на Украйна.
По думите му, Украйна е атакувана много жестоко от Русия и трябва да може да се защитава. САЩ ще изпращат на Киев предимно „отбранително“ оръжие, посочи Тръмп.
Министерството на отбраната на САЩ потвърди плановете на американската администрация да прехвърли допълнителни „отбранителни оръжия“ на Украйна.
„По указание на президента Тръмп, Министерството на отбраната изпраща допълнителни отбранителни оръжия на Украйна, за да гарантира, че украинците могат да се защитават, докато ние работим за постигане на устойчив мир и спиране на убийствата“, заяви помощник-министърът на отбраната на САЩ по връзките с обществеността Шон Парнел. Той добави, че Пентагонът все още се придържа към плановете за „провеждане на преглед на военните доставки по света“.
Тръмп заяви пред украинския си колега Володимир Зеленски, че не носи отговорност за забавянето на доставките на оръжие за Киев. Това съобщи The Wall Street Journal, позовавайки се на източници, запознати със съдържанието на телефонния разговор между лидерите на двете страни.
Според събеседници на изданието, ръководителят на Белия дом е обяснил спирането на доставките с преглед на арсеналите на Пентагона след ударите по ядрените съоръжения на Иран през април. Същевременно той уверил Зеленски, че Съединените щати ще изпратят на Украйна толкова военна помощ, колкото може да си позволят.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще даде възможност на украинските банки да предоставят нови заеми на стойност до 900 милиона евро чрез споделяне на кредитния риск, съобщиха от институцията в прессъобщение на 7 юли, предаде Киев Индепендънт, цитиран от dariknews.bg.
Финансирането ще бъде насочено към компании в агробизнеса, производството, фармацевтиката, транспорта и логистиката, както и проекти за енергийна сигурност.
Механизмът ще бъде официално представен на Конференцията за възстановяване на Украйна (URC), която ще се проведе в Рим на 10 и 11 юли. Според ЕБВР това е най-мащабният механизъм за споделяне на риска, реализиран в Украйна от началото на войната насам.
Финансовият министър на САЩ: Споразумението с Украйна ще позволи на Тръмп да преговаря с Путин
В отговор на разрушителните руски атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна, банката ще съсредоточи усилията си и върху подкрепа за проекти в сферата на разпределената генерация и възобновяемата енергия. По данни на ЕБВР, руските удари са повредили по-голямата част от топлоелектрическите централи в страната, както и около 30% от електропроизводствените мощности, което е довело до прекъсване на близо две трети от електрогенерацията в Украйна.
Европейският съюз, заедно с други донори на ЕБВР, е разработил планове за намаляване на риска при инвестиции във възобновяеми енергийни източници с цел привличане на повече частен капитал. Тези инициативи ще бъдат представени на URC.
Около една трета от финансирането на ЕБВР за Украйна по време на войната — 2,4 милиарда евро — е насочено към енергийния сектор. Това включва подкрепа за държавни компании в сферата на електропреноса и газа, както и финансиране за хидроелектрически и малки разпределени енергийни системи.
САЩ настояват за по-широкообхватна сделка за минералите с Украйна
В прессъобщение пред URC, банката изрази интерес и към подкрепа за разработването на находище на природен графит в Украйна, в контекста на сключеното споразумение за стратегически минерали между САЩ и Украйна. Графитът е стратегически материал, използван в производството на батерии и в отбранителната индустрия.
ЕБВР ще стартира и втората фаза от дигитализацията на хартиения геоложки архив на Украйна, за да направи данните за минералните находища по-достъпни.
От началото на пълномащабната инвазия на Русия през 2022 г. банката е инвестирала над 7,2 милиарда евро в украинската икономика.