4 Юли, 2025 05:20, обновена 4 Юли, 2025 05:20 2 217

Силяновска: Нищо не е решено, всичко е възможно

  • гордана силяновска
  • северна македония
  • доклад
  • ес

Президентът на РСМ коментира доклада на ЕП за напредъка на Северна Македония:

Силяновска: Нищо не е решено, всичко е възможно - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Милен Ганев Милен Ганев Главен редактор във Fakti.bg

"Нищо не е решено, всичко е възможно", така президентът на Северна Македония Гордана Силяновска отговори на въпрос, свързан с доклада на ЕП за напредъка на страната по пътя към ЕС, който трябва да бъде гласуван в ЕП на 8 юли, предаде БТА.

Информацията, че трите най-големи партии в Европейския парламент - ЕНП, социалисти и либерали, са постигнали споразумение за отпадането от проектодоклада за напредъка на Северна Македония на всички референции към "македонска идентичност" и "македонски език", бързо се разпространи в страната и стана водеща тема днес.

В интервю за Канал 5 Гордана Силяновска заяви, че внесените поправки към доклада на Томас Вайц, показват "разположението на голяма група евродепутати и в тях няма нищо европейско и демократично".

Според нея, докладчикът в Европейския парламент за Северна Македония, австрийският евродепутат Томас Вайц, не случайно е избрал да включи в доклада "тези квалификации за македонския език и идентичност".

"Защо тогава би го писал? Заради натиск от нас? От страх или любов към нас? Не, това е заради конститутивните документи на ЕС и зачитането на равнопоставеността", заяви Силяновска.

По думите ѝ никой от Северна Македония не е настоявал в доклада да бъде вписано "многовековна македонска идентичност и език", а че това е "алюзия, че ако има нещо съвременно, модерно", има и нещо вековно.

"Ясно е, че езиците, включително и нашият, се развиват стотици години. Ако всичко е било решено (в преговорната рамка), както казва опозицията защо Бундестагът прие резолюция за македонския език и идентичност и защо докладчикът е трябвало да го подчертае. Защото е ясно, че (езикът и идентичността ни) се отричат. Казват, че Договорът (за приятелство и добросъседство) с България е подписан и на македонски, и на български език, но това е като официалните езици според конституциите на двете страни", заяви Силяновска.

"През 2008 г. Венецианската комисия препоръча на България да промени конституцията си и да въведе гаранции за правата на малцинствата. През 2010 г. Комисарят по въпросите на малцинствата също препоръча на България да промени конституцията си. Говорим за за принципи и ценности, на които се основава ЕС и за двойни стандарти. Ако самият ЕС ги отрича, това показва сериозен демократичен дефицит", заяви Силяновска, подчертавайки, че в ЕС трябват реформи, защото "ЕС има сериозен проблем".

По думите ѝ в предложението на Северна Македония за конституционни промени, които да влязат в сила след като Северна Македония стане член на ЕС е оценено като отлично от експерти и много лидери на ЕС.

"Никой не губи нищо, ние гарантираме, че ще включим българите в "други" (в конституцията на страната), а те (България) няма да ни спъват, за да може тази поправка да влезе в сила възможно най-скоро. В преговорната рамка не е посочено до кога трябва да направим конституционните промени", заяви Силяновска.

Попитана по другата водеща тема в страната - думите на еврокомисаря Марта Кос, която по време на съвместната си пресконференция с премиера на страната Християн Мицкоски заяви, че "членството в ЕС е най-добрият начин да се защити идентичността, културата и езикът на македонците".

"Идентичността, според мен никога не може да стане предмет на политическо решение. Идентичността е нещо, което носим в душите и сърцата си. Идентичността е това как се чувстваме, как чувстваме нашата Родина. Идентичността е това как се грижим за нашата традиция. Например, манастирите в Северна Македония, погачата, тавче-гравчето, пинджурът или пълнените чушки, например как поддържаме традиционни носии, какви взаимоотношения изграждаме със старите хора в страната, отношението ни към съхранението, към езика, и никой не може да ви отнеме това", заяви еврокомисарят по разширяването в отговор на журналистически въпрос, което предизвика многобройни реакции в Северна Македония.

"Не искам да вярвам, че идентичността наистина може да се разпознае чрез айвар, вино, пинджур и други подобни, смятам, че изказването на еврокомисаря Кос е случайно или злощастно. Но ако в родината ни има хора на най-високи позиции - министър-председатели, президенти, които така кооперативно заявяват, че Гоце Делчев е бил българин или че имаме един и същ език, че сме един народ, тогава ще чуем и такива истории", каза Силяновска.

По думите ѝ в основополагащите документи на ЕС, които еврокомисарите би трябвало да познават, има ясни параметри за това какво е идентичност.

"Хартата на основните права ясно заявява, че ЕС ще почита националната и културната идентичност на всички нации и държави, тяхното достойнство и цялост. Единство в многообразието", уточни Силяновска.

Северна Македония
Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 27 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Германия , Новини Италия , Новини Русия , Новини Франция , Новини Испания , Новини Гърция , Новини Украйна , Новини Белгия , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания