Русия е засилила значително използването на забранени химически оръжия по време на войната в Украйна, включително задушливия газ хлоропикрин - вещество, използвано още през Първата световна война. Това съобщиха нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс и ръководителят на военното разузнаване Петер Реесинк в интервю за агенция Ройтерс, предава News.bg.
Според тях, нидерландските служби са събрали независими доказателства, че Русия прилага хлоропикрин системно - основно чрез импровизирани боеприпаси, пускани от дронове. Целта е украинските войници да бъдат изкарани от укритията си и да станат уязвими за обстрел.
„Това вече не са изолирани инциденти, а част от мащабна програма за разработка и използване на химически оръжия“, заяви Реесинк. Той добави, че Русия разширява научния си капацитет в тази посока, включително чрез активно набиране на учени, и че употребата на химикали от страна на Москва се превръща в „обичайна бойна практика“.
Министър Брекелманс призова за нови санкции срещу Русия и настоя тя да бъде изключена от изпълнителните органи на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). Въпреки че ОЗХО все още не е провела официално разследване, нидерландските служби настояват, че международната общност трябва да реагира, за да предотврати утвърждаването на тази практика.
Украинските власти съобщават за над 9000 случая на употреба на химически вещества от началото на войната, включително поне трима загинали и повече от 2500 пострадали с характерни симптоми. От своя страна, Русия отхвърля обвиненията и твърди, че Украйна съхранява хлоропикрин в източната част на страната.