Тема: Украйна

1 966

Как ще се справи Украйна без оръжията от САЩ?

  • украйна
  • русия
  • война
  • оръжия
  • пейтриът
  • олег катков
  • доналд тръмп
  • нато

Какво се крие зад решението на Вашингтон да спре доставките на оръжие за Киев и какви ще бъдат последиците от това за отбраната на Украйна?

Как ще се справи Украйна без оръжията от САЩ? - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
Deutsche Welle Deutsche Welle информационен портал

Съобщението за прекратяване на оръжейните доставки от САЩ за Украйна разтревожи както официален Киев, така и международните партньори. Колко критично е това решение за отразяването на руската агресия и за украинската противовъздушна отбрана? Според Олег Катков, оръжеен експерт и главен редактор на украинския портал "Defense Express" решението на САЩ е критично - при положение, че 30 процента от оръжията, които използва Украйна, са американски. Респективно има нужда от американски резервни части, обслужване и боеприпаси. Катков изтъква, че изтребителите F-16 например са безпомощни без американските ракети AIM-120 AMRAAM и AIM-9 SIDEWINDER - без тях те няма да могат да поразяват въздушни цели, включително ракети и дронове. А без американските бомби като JDAM-ER или SDB няма да могат да поразяват наземни цели. Без американски ракети ще бъдат безполезни и системите "Пейтриът".

ДВ: Смятате ли, че другите войни и конфликти по света са повлияли непосредствено на войната в Украйна?

О. Катков: Не, повлия Доналд Тръмп - неговите програми "Да направим Америка отново велика" и "Америка на първо място", ръстът на изолационизма и тоталната преориентация към вътрешните проблеми и проблемите на тихоокеанския регион. Това бе включено в предизборната програма на Тръмп и започна да се реализира, за наше съжаление. Няма никакви изненади.

ДВ: Какво означава това за Украйна с оглед на новите обстоятелства? Все пак 70 процента от използваното оръжие не е американско и Украйна вероятно би могла да компенсира недостигът?

О. Катков: Ние не можем да произвеждаме ракети за "Пейтриът" и "Хаймърс". Не можем да произвеждаме F-16 и ракети за тях. Не можем да произвеждаме "Джавелин", "Стингър" или ракети за тях - що се отнася до американските оръжия. А за другите 70 процента в Украйна никога не е имало излишък на оръжия. Винаги сме подчертавали, че нямаме достатъчно. А сега те намаляват с още 30 процента.

По-конкретно - ако например от 2022-а до 2024-а САЩ са предоставили три милиона броя боеприпаси, сега ние оставаме без тях, и то само ако говорим за боеприпасите. По отношение на противовъздушната отбрана, щом няма да има ракети за F-16 и за NASAMS, до нас ще стигат много повече крилати ракети.

ДВ: За ракетите "Пейтриът" като че ли въпросът не е решен и Доналд Тръмп обещава да не ограничава тези доставки. Реалистично ли е това?

О. Катков: Пентагонът не предоставя и няма да предоставя информация за количествата боеприпаси, доставени на Украйна, или за свързаните с тях срокове. Всичко останало са инсинуации, които може да се верни, но може и да не са. Да кажем, че САЩ произвеждат условно 50 ракети "Пейтриът" месечно и изпращат едната от тях в Украйна - нима това е поддръжка? Доставките формално може и да продължат, но от това на Украйна няма да ѝ стане по-леко.

ДВ: Според Вас как може руското командване да се възползва от тази ситуация?

О. Катков: Руснаците естествено ще се възползват и ще продължат да правят това, което правят. Това е подарък за Путин.

ДВ: Все пак Украйна не би ли могла да компенсира недостига на американско оръжие? Не могат ли бързо бъдат осигурени ракети за други алтернативни системи - например италиански?

О. Катков: Нямаме алтернатива. Защото макар и "Пейтриът", и F-16 да имат аналози, Украйна е получила големи количества от първите и много малко от вторите. Има и аналог на NASAMS - това е IRIS-T, но тази система е по-слаба, затова сме получили повече NASAMS.

ДВ: Какви стратегически последствия ще има това за всички, в частност в Европа?

О. Катков: САЩ официално излизат от архитектурата за отбрана на Европа, обяснявайки това с принципа "Америка на първо място". САЩ глобално се преориентират към тихоокеанския регион, поради това проблемите на Европа са си проблеми на Европа. А Украйна също е Европа. Т.е. - оправяйте се както искате, това е официалната позиция на Вашингтон.

ДВ: Дали това ще подтикне Европа към ускоряване на създаването на европейски отбранителни програми и към по-голяма помощ за Украйна?

О. Катков: Разбира се. Германия например предвижда сериозно увеличение на отбранителните разходи - 153 милиарда евро след четири години, докато сега са 86,5 милиарда.

Това именно е реакцията на европейците на принципа "Америка на първо място" и на излизането на САЩ от европейската архитектура на сигурност. Но ние трябва да разбираме, че създаването на нови предприятия, началото на производството на нови оръжия са програми, които имат нужда от поне една-две години. Дали Украйна ще ги дочака? В момента нямам основания за оптимизъм, но се надявам човечността да победи.

Автор: Лилия Ржойтская

Украйна
Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Германия , Новини Италия , Новини Русия , Новини Франция , Новини Испания , Новини Гърция , Новини Белгия , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Северна Македония , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания