2 753

Стотици евромилиони за несъществуващи кози и овце в Гърция?

  • евросредства
  • ес
  • гърция
  • кози
  • овцве
  • пари
  • европари
  • субсидии
  • евросубсидии
  • крит

Гърция се тресе заради скандал с европари, Мицотакис е под натиск

Стотици евромилиони за несъществуващи кози и овце в Гърция? - 1
Снимка: Shutterstock
Deutsche Welle Deutsche Welle информационен портал

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис изненадващо се разкая. "Провалихме се", написа той във Фейсбук и обеща да се бори с корупцията още по-усилено, включително срещу хора от собствената си партия "Нова демокрация" (НД).

Поводът е последният скандал, свързан със злоупотреба със средства на ЕС в Гърция, който в момента се разследва от Европейската прокуратура (EPPO). Става въпрос за земеделски субсидии за няколкостотин милиона евро, които са били изплатени от отговорната за това гръцка агенция Opekepe за несъществуващи овце и кози на остров Крит и дори за бананови плантации в планината Олимп. Твърди се, че това е станало със знанието на двама бивши министри на земеделието в правителството на Мицотакис: Макис Воридис, отговарящ за земеделието от 2021 до 2023, и неговият наследник Лефтерис Авгенакис, който беше на поста до 2024 година.

През март т.г. Воридис, който е известен и като добър юрист, стана министър на миграцията, а миналия петък (27.06.2025 г.) той подаде оставка. Същото сториха и трима държавни министри, замесени в аферата.

Скандалът не е нов

За скандала "Opekepe" всъщност се знае от няколко месеца, а преди две седмици Европейската комисия (ЕК) наложи на Гърция глоба в размер на 415 млн. евро. През май EPPO подаде официална жалба и обвини гръцките власти на остров Крит, че се опитват да пречат на разследването.

Гръцкото правителство обаче не отговори на обвиненията и не предприе никакви действия - до миналата седмица, когато прокуратурата предостави на гръцкия парламент информация за предполагаемото участие на министри в престъпни дейности. Европейската прокуратура трябваше да направи това, тъй като съгласно гръцкото законодателство само парламентът може да разследва настоящи или бивши членове на гръцкото правителство чрез анкетна комисия.

"Престъпна организация"

От една седмица гръцките евродепутати могат да се запознаят с досието, подготвено от Европейската прокуратура, което обаче не може да бъде публикувано. Там на 3000 страници се описва "престъпна организация", състояща се от служители на Opekepe, членове на ЕП и физически лица, които незаконно са получили средства от ЕС. В досието са посочени имената на 15 депутати - 13 от управляващата НД и по един от опозиционните партии "Пасок" и "Сириза", както и на регионални служители и бивши ръководители на държавната агенция. Подробно е описан и начинът, по който организацията е действала, особено на остров Крит.

Въпреки забраната за публикуване, в публичното пространство изтече информация – гръцки вестници публикуваха взривоопасни диалози между функционери на управляващата партия, достойни за всеки мафиотски филм. Така например високопоставени служители обсъждат как с помощта на министъра на правосъдието служителите на Европейската прокуратура да не бъдат допуснати до разследването.

Докато е в сила забраната за публикуване, автентичността на тези диалози не може да бъде доказана. Мицотакис обаче изглежда не поставя под съмнение тяхната автентичност. "Диалозите, които излизат наяве, предизвикват възмущение и гняв", написа той във Фейсбук и добави, че всеки, който доказано е получил европейски средства, на които няма право, ще бъде помолен да ги върне. Той също така обяви, че агенцията Opеkepe ще бъде закрита в края на годината.

Мицотакис е под натиск

Гръцкият премиер продължава да се опитва да се представя като реформатор и борец срещу корупцията и политическата некомпетентност. Но предстои да видим дали гражданите ще повярват на това. Твърде много скандали се натрупаха през управлението му, включително аферата с подслушването, фаталното корабокрушение край Пилос и най-вече влаковата катастрофа край Темпи. Той винаги е обещавал, че такива случаи ще бъдат надлежно разследвани, а на виновните ще им бъде потърсена отговорност. Но в Гърция напразно чакат това да се случи.

Всяко едно проучване на общественото мнение от началото на годината показва, че масово гърците не вярват на властите – 70 на сто от населението на страната подозира правителството, че се опитва да прикрие тези скандални случаи. Към това се прибавя и неприятното усещане че, ако въобще нещо се прави в тази връзка, то винаги идва отвън - от Европейския парламент или Европейската прокуратура, а не от гръцките власти. Както в случаите с подслушването, влаковата катастрофа или сегашния скандал с корумпираната агенция.

Автор: Каки Бали

Гърция
Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Германия , Новини Италия , Новини Русия , Новини Франция , Новини Испания , Новини Украйна , Новини Белгия , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Северна Македония , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания