Бих бил изненадан, ако се стигне до риска за влизането на еврото в България и би било провал на всички партии, които казват, че стоят зад еврото. Това коментира в интервю пред БНР икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
Според него, ако това случи, нещо за което Бойко Борисов предупреди, ще влязат в наратива на президента, че "не могат да се справят":
"България е влязла в еврозоната още през 1999 г. Сега е технически процес. Не вярвам, че ще се стигне дотам. Винаги политиката изпреварва икономиката и се надявам да не се стига до тази новина."
Руслан Стефанов коментира инициативата за закриване на КПК:
"Колебанията за антикорупционна политика настъпват когато някоя партия слезе от власт. Показателно е желанието на всички политически партии за ясна и устойчива антикорупционна политика. Всички партии са били в НС и са искали антикорупционна политика и не са успели."
Икономистът припомни, че Центърът за изследване на демокрацията се занимава с корупцията от 1998. И смята, че е разбираемо предложението за закриване на Комисията.
"Разбираемо е предвид последните действия на КПК и начинът, по който се правят тези действия – традиционен, изключително непрофесионално провеждане на антикорупционна политика. И е разбираемо притеснението на политици от опозицията, че може да се използва за антикорупционна бухалка", обясни той.
И предупреди, че се създава институционална несигурност, така партньори и български граждани се демотивират.
"Това се връзва с темата за еврото, получава се същият миш-маш, създаден от политиците", казва той.
Смята, че закриването на КПК показва:
"Политиците не разчитат и не вярват на КПК да разреши корупционни проблеми, а целта е само, за да получим тези средства. Това вкарва българските граждани в сериозно недоверие. И като вкараме войната парламент - президент създава притеснение, че България не може да се справи и да се плашим, че може да не успеем да приемем еврото. Така ни плашат политиците всеки ден."
Стефанов припомни, че президентът цял месец бие по еврото и че "България не била подготвена, по-зле сме от Словения, Латвия, Естония":
"Е, ние пък да сме толкова прост народ, че да не можем технически да се справим с еврото? Не го вярвам това! То е неудобство, защото сменяш едни хартийки с други и едни числа с други, и за по-възрастните е трудно И това трябва да предвидят политиците и да се вземат мерки."
Икономистът е убеден, че влизането на еврото е успешна политика за България и сме я приели още с влизането във валутния съвет през 1999 г.
"Топ политиците създават истерия да се изложим, че не можем да влезем. Това стига до такава истерия, президентът да ти казва, че не си готов. А основни политически партии да атакуват с измислени аргументи, които нямат нищо общо с притесненията на гражданите."