Ние ПП-ДБ сме истинската опозиция, правителството служи само за параван, за да може тези отзад да си правят каквото си искат. И това вече се вижда от всички, заяви бившият премиер Николай Денков, съпредседател на ПГ на ПП-ДБ в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР.
Той е категоричен, че позицията на ПП е, "няма да подкрепим закриването на КПК, готови сме да обсъждаме, дали трябва нещо да се промени, очевидно началната идея няма да се реализира":
"Защото 160 депутата бяха заложени в закона, за да се избегне политическото влияние в комисията. Но КПК не решава нито един проблем. Негативите от тази стъпка днес са много повече – позитиви не виждам. Искаме КПК, която се бори с корупцията, а не за политически репресии. Сега е задвижена процедура, за да се смени състава, който е от 6 години. Искаме съставът да бъде избран ясни правила, за да има политическа независимост."
Николай Денков е категоричен, че като "затворим КПК няма да решим нито едни проблем, остава прокуратурата, а безобразията във Варна ги направиха прокуратурата и Апелативния съд в София".
Бившият премиер казва, че когато една институция се превзема от Пеевски и Борисов и бъде разкапана, "тогава най-лесното решение е, "дайте да закрием институцията".
"По тази логика да закрием прокуратурата, част от съда и КЗП", препоръча Денков и добави, че начинът да градиш държава, е всяка институция да бъде запълнена с компетентни хора.
Той призна:
"Искаме да свалим правителството, защото служи за параван за тези, които отзад си правят каквото искат. Ще внесем вот на недоверие, защото сме вече сме приети документално в еврозоната и остава да извървим пътя. Вече имаме съгласие с ДБ и МЕЧ, че през септември ще бъдат внесен общ вот на недоверие по тема, за която сме се разбрали – има няколко възможности – 3 теми, важни за хората."
Николай Денков обясни, че първата тема е здравеопазване, в която влизат заплатите на лекари, лошо отношение към пациенти и допълнителното заплащане.
Втората тема е свързана с обедняването на хората, защото още не са го усетили.
"Виждаме, че от есента ще има обедняване на населението откъм покупателна способност. Тази есен това ще вдигне общественото недоволство, не заради кмета на Варна, а хората ще разберат, как някой им крои шапката", аргументира се Денков.
Третата тема е диспропорциите в регионалното развитие и демографските пустини - Северозападна България и други изоставени региони, в които не се вижда движение и развитие.
"Това, което предложиха МЕЧ е промените в средата за сигурност, от "Да, България" добавиха темата за завладените институции. А проблемите на хората са следствието, че държавата е завзета. Ние ще намерим начин да ги съберем темите заедно и да подготвим силен вот на недоверие. И да стане ясно на хората, как направеното нещо в прокуратурата се отразява на техните заплати, здраве и т. н.", обясни Николай Денков темите за вот на недоверие, който ще внесат с МЕЧ през септември.
Той не признава за грешка конституционните промени, домовата книга:
"Това е още един пример, че когато има проблем с назначението, избират се лоялни хора, някой казва, "дайте да махнем съответната възможност":
"Напротив видяхме, че президентът злоупотреби с неговите служебни правителства – най-ясен пример е "Боташ". Президентът няма заслуги и за еврозоната, защото неговите министри предлагаха два пъти бюджет с дефицит над 3%. Ние гласувахме за "домовата книга" именно заради безобразията на някои служебни правителства и министри в тях."