„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме изпълнили формално критериите и няма да получим парите. Ето защо Пеевски разчита на това да скъса една риза и да каже щом си правите пиар - ето, аз настоявам за закриването ѝ. Но настоява за закриването ѝ, защото знае, че никой няма да гласува това закриване. Настояването на Пеевски е някаква доста фалшива театралност, която разчита на това, че хората не знаят подобни детайли", каза в предаването „Политически НЕкоректно“ по БНР журналистът Полина Паунова. Според нея "дали Пеевски ще овладее ДПС, което всъщност вече се случи, не е първостепенният въпрос на държавата“.
За влиянието на Пеевски
„Въпросът е доколко той владее правораздавателната машина в България. Защото вече едва ли говорим само за прокуратура, за назначаване на главни прокурори, влияние през Висшия съдебен съвет. Тук вече говорим и за съд, за това ново формирование – КПК. Тук говорим за цялостно завладяване на съдебната система, което е различно от прокуратурата, защото преди ние си казвахме – окей, той може да владее прокуратурата, но надеждата ни е в независимия съд, в арбитъра. Ако ние загубим надежда в арбитъра, сме загубили всичко. От тази гледна точка със сигурност има почтени съдии с интегритет, които си гледат съвестно работата, но вече изглежда, че губим битката и за съда. Ако едно общество няма независим арбитър, няма нищо, няма на какво да стъпи, няма здрава почва“, обясни още журналистът.
За гласуването с Пеевски и КПК
Според Поли Паунова гласуването с Пеевски не поставя на изпитание никого освен ППДБ.
„БСП си гласува с Пеевски, ИТН си гласува с Пеевски, Борисов е изцяло зависим. Тоест ние виждаме едни формирования в това Народно събрание, които са изцяло зависими от гласуването на Пеевски. Правителството зависи от Пеевски. И ние всички се занимаваме с това дали ППДБ щели да гласуват с Пеевски за закриването на КПК.“
Мнението на Полина Паунова е, че КПК трябва да бъде закрита:
„Акциите, които извършва КПК - след това ние с нашите данъци изплащаме в пъти повече обезщетения за това, което КПК работи. На колкото повече места са разпръснати подобни правомощия, на репресивния апарат, толкова по-безконтролна става цялата тази работа. Затова и най-спокойно можем да се съсредоточим отново само върху българската прокуратура. Тя и бездруго работи като КПК, няма нужда да се разсейваме.“
„Въпросът е дали има някакви останали политически партии в България, които да си кажат и напълно разумно осъзнато и зряло, че всъщност корупцията е най-големият проблем на България. Трябва зрял политически разговор, който да посочи кое е злото и това е политическа работа. И когато то е посочено, трябва да се измислят и някакви конкретни стъпки как това зло да се неутрализира, защото всичко останало е писане на есета.“
За зависимостите
„Реалните зависимости всъщност изглеждат като да движат в целия политически процес в България. Не от сега. Защото ако този процес не се движеше от реални зависимости, щяхме все да сме мръднали малко от 2013 година досега, нали? Единственото, в което сме мръднали впрочем е, че 2013 г. Борисов, когато беше питан - какъв е Делян Пеевски, той беше казал, че той е просто депутат. Сега се е променила конфигурацията и сега Борисов говори за себе си, че е просто депутат. Според мен изглежда, че той самият е променил вече баланса на силите в неговите си очи. Той е просто депутат.“
Какво се случва в ГЕРБ и трябва ли Борисов да се притеснява за партията си
„Апетитът идва с яденето. Ние виждаме мощен политически апетит от страна на Новото начало. Когато една партия е на власт, както в момента е ГЕРБ, не прави резки движения относно смяна на структури, на водачи. Подобно рязко движение може да има две обяснения - едното е наистина въпросът, който се поставя от политическите анализатори, а именно дали Пеевски предупреждава Борисов? Другият вариант е, според мен, Пеевски и Борисов да действат в синхрон, нещо правейки по ГЕРБ“, коментира журналистът промяната в ръководството на структурата на ГЕРБ във варненския район "Одесос".
Според Полина Паунова Борисов вече не е централната фигура в българския политически живот:
„Централната фигура в политическия живот се казва Делян Пеевски. Не е Бойко Борисов.“
„През 2013 DANSwithMe беше основно посветен на Пеевски. В разгара на протестите конституционният съд даде индулгенция на Пеевски да продължи да бъде депутат. И нищо не стана от протестите. После 2020 се протестираше срещу Борисов и прокуратурата на Пеевски - нищо не стана. Сега вече 2025 нещо да е разтревожило Пеевски - не.“
За прегръдките на ДПС
„Всяка демонстрация на политическа близост с ДПС - старо начало и - Ново начало, нищо не означава, защото килимчето ще бъде дръпнато в един момент. Аз не знам на какво се осланят Борисов, ДПС и Има такъв народ. Те ще бъдат употребени политически. Може би след това още веднъж, защото нали все пак ще трябва да съставят правителство. Но през цялото време става дума за лично оцеляване на хора, а това лично оцеляване минава през трупа на държавата, защото на практика прегазва всички независими институции.“
За отговорността на демократичната общност
„Не е малка. Включително и за Антикорупционната комисия за правомощията ѝ. Това не е толкова отдавна и демократичната общност трябва да си дава сметка, че тя участваше в това. Трябва да си даваме ясна сметка, че представителството на демократичната общност доста пъти си залага сама капани, поради това, че се опитва да надиграва Борисов и Пеевски на техния терен. Те там не могат да бъдат надиграни на този терен, включително и на терена на пиара. Това е поле, на което играта в момента се владее от Пеевски и Борисов и на това поле трябва по-зряло да се играе. А те се опитваха да го правят с прийомите, наложени от Борисов и Пеевски.“