Разбирам недоволството на младите лекари, но много трудно можем да задължим болниците, бидейки търговски дружества, да дават такива заплати, каквито искат специализантите. Тоест, ако една болница не разполага с необходими финансов ресурс, ние ще трябва да я задължим със закон да намери пари и да даде заплатите, за които настояват младите лекари. Просто не би било редно. Затова нашето предложение е заплатите да бъдат обвързани с колектвния трудов договор, което обаче не среща одобрение от протестиращите. Това заяви в ефира на NOVA NEWS депутатът от „Има такъв народ“ (ИТН) проф. Андрей Чорбанов.
Народният представител и член на здравната комисия в парламента обясни, че са били проведени няколко разговора по темата с протестиращите лекари-специализанти, които са отказали да се ангажират, че ще останат в България, дори държавата да удовлетвори исканията им.
Попитахме ги, ако държавата им даде пари под формата на стипендии, дали биха се съгласили да останат да работят тук поне пет години и в малките населени места, отговорът от тяхна страна беше категоричен – „не“. Тоест, те искат да вземат специалност, но да не поемат никакъв ангажимент. Никъде по света не се обучават хора, ако същите не поемат някакъв ангажимент от тяхна страна, коментира проф. Чорбанов.
И добави, че ако дадат заплата в размер на 150% от средната за страната, каквото е искането на младите лекари, съвсем логично би било след това да се дадат и повече пари за останалите кадри в здравеопазването – лекари, медицински сестри и всякакви други медицински специалисти.
Относно ветото на президента върху промените в Закона за здравното осигуряване депутатът предположи, че най-вероятно още следващата седмица ще влезе в зала за повторно обсъждане.
Решението на президента се базира на решение на Конституционният съд. Вярвам, че този път ще прецизираме текстовете така, за да не бъдат противоконституционни, поясни Чорбанов.
По темата със студентските такси народният избраник обясни, че висшето образование е скъпо навсякъде и отбеляза, че у нас има система за студентско кредитиране, която за жалост се използва от много малко студенти.
Все пак той увери, че парламентът ще продължи да търси трайно решение на проблема.