Днес честваме 175 годни от рождението на Иван Вазов. Името на Народния поет носи морският нос „Вазов“ на остров Ливингстън, Южни Шетлъндски острови, Антарктика. Името на Иван Вазов носи Народният театър от 1976 година. На негово име са наречени улици, булеварди, читалища, училища, библиотеки, жилищен квартал в София. Името му носи най-високо разположената хижа в България, в планината Рила, над местността Седемте рилски езера, където Вазов пише своето произведение „Великата рилска пустиня“. Пред ФАКТИ говори Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов".
- Госпожо Терзи, днес се навършват 175 години от рождението на Иван Вазов и в къща-музей „Иван Вазов“ в София ще бъде открита обновената постоянна експозиция за живота и творчеството на Народния поет, осъществена с подкрепата на Министерството на културата на Република България. Какво може да се види в нея?
- Къща-музей „Иван Вазов“ е първият български литературен музей в столица, който отваря врати през 1926 г. Тук Иван Вазов прекарва последните 26 години от живота си.
- Кои са най-ценните експонати, свързани с живота на Иван Вазов в столичния му дом - днес, една от най-посещаваните къщи-музеи в страната?
- Посетителите могат да се докоснат до оригинални предмети и вещи на Народния поет. Тук са изложени награди и поздравителни адреси по случай двата писателски юбилея. Безброй са ценните експонати, които могат да бъдат разгледани в дома на Патриарха на българската литература.
Сред тях е и „Сребърната лира“, дар на Иван Вазов от Юбилейния комитет за първия юбилей на поета през 1895г. по случай неговата 25-годишна литературна дейност. Изящният подарък е изработен по специална поръчка във Виена. Върху листенца са изписани заглавията на някои от Вазовите безсмъртни творби: „Немили-недраги“, „Под игото“, „Хъшове“, „Чичовци“, „Пряпорец и гусла“, „Тъгите на България“, „Драски и шарки“, „Сливница“ и др.
- Цар Борис III му връчва най-високото отличие в царството – орденът „Св. св. Кирил и Методий“, с което е провъзгласен за Народен поет. Какво признание е това …
- Орденът „Св. св. равноапостоли Кирил и Методий“, с който Иван Вазов е удостоен по време на Втория юбилей през 1920 г. лично от Цар Борис III, който посещава юбиляря в дома му за церемонията, е много ценен. Иван Вазов е единственият, който получава и правото да задържи ордена завинаги.
Царят издава указ, с който Вазов е обявен за Народен поет отново по време на Втория юбилей, а зад това признание стои не само държавническо решение, но и огромната народна любов.
И нека само за миг си припомним думите на Народния поет, изречени по време на Втория юбилей: „Аз пях за България, защото я обичах; аз насаждах в младите души вяра и обич към своето, защото бях син на България; аз прославих нейната божествено хубава природа, защото бях очарован от нея; аз се вглъбявах в историята ѝ, защото бях пленен от величието на нейния минал живот…“
- Какви хора в наши дни посещават последния дом на Вазов. Хората оставят и отзиви. Има ли такива, които бихте откроили?
- Името на Иван Вазов е символ на национална гордост и на българщина. Неговите творби носим в сърцата си от люлката до гроба. Няма училище, в което децата да не започват с Вазовите песни своето обучение по родолюбие.
Последният дом на Народния поет отдавна се е превърнал в светиня за всички нас.
Всеки, прекрачил прага на Вазовия музей, остава развълнуван от видяното и преживяното. Място, което ни учи на смирение и благодарност. Място, което духовно ни обогатява.
Традиционно на 9 юли къща музей „Иван Вазов“ е с вход свободен.
Всички жители и гости на града имат възможност отново да се докоснат до духовния свят на Иван Вазов, защото както самият той за себе си е казал:
И аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но мойте песни все ще се четат.
9 Юли, 2025 09:12 1 594
„Сребърната лира“ на Иван Вазов! Надежда Терзи пред ФАКТИ
Името на Народния поет е символ на национална гордост и на българщина, казва главният уредник на къщата-музей "Иван Вазов"

Снимка: Личен архив

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
България
Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.