Мнозинството е сложно. Опозицията, ако иска да бъде адекватна, трябва да се съсредоточи върху печелене на обществено доверие. Това каза в "Още от деня" по БНТ политологът Димитър Аврамов по повод отхвърления по-рано днес трети вот на недоверие срещу кабинета "Желязков", внесен от "Възраждане", МЕЧ и "Величие".
Опозицията невинаги внася вот на недоверие, за да свали правителството, а и за да покаже как би управлявала. Но в България в момента няма хипотеза, че опозицията може скоро да дойде на власт, заяви политологът Страхил Делийски, цитиран от novini.bg.
Това е форма на биене на камбана, която иска да покаже, че нашите не харесват онези отсреща, добави Аврамов.
Навсякъде в момента има проблеми, които не се решават, като например в здравеопазването и в транспортната система, посочи той.
Имам хипотеза, че проблемите не се решават, защото няма политически сблъсък за тях. Ако различните партии представят различни интереси, различни решения на проблема, ако има политическо състезание, тогава вероятността да се тръгне към решаването на тези проблеми е много по-голяма. Първо проблемите трябва да се назоват, коментира Делийски.
От години виждам един проблем – че правителството се уголемява, все повече хора работят в администрацията, което означава все повече и повече държавни разходи. Това не е устойчив модел, създава злоупотреби с власт и лоши модели на поведение. България трябва да избере някакъв модел за поведение и функциониране на обществото. Трябва да намерим критерии и да търсим добрите европейски практики, каза още Димитър Аврамов.