След интензивно убеждаване, множество телефонни разговори, лични срещи денем и нощем в Белия дом, продължителни дебати и най-дългата депутатска реч в историята в Камарата на представителите се стигна до финалното гласуване: 218 гласа за срещу 214 против. За републиканците това стана повод за празник, а опозиционните демократи заговориха за предателство спрямо американския народ, пише германската обществена телевизия ZDF по повод приемането на новия данъчен закон на Доналд Тръмп, известен като "Big beautiful bill" или "Голям красив закон". След като бе гласуван първо в Сената, а сега и в Камарата на представителите, законът трябва да бъде подписан от президента на четвърти юли - Националния празник на САЩ. Според германската медия ARD той ще има доста неприятни последици за милиони американци. "Най-бедните американци ще плащат за празнуваните от Тръмп данъчни намаления", коментира медията.
ZDF разяснява, че критики се отправят предимно към предвидените съкращения в американската здравна програма Medicaid. Тя подпомага хората с ниски доходи и хората с увреждания. Бюджетната служба на Конгреса е изчислила, че след влизането в сила на закона до 2034 година почти 12 милиона американци ще загубят здравните си застраховки.
Сериозни съкращения в здравеопазването
За да може да се компенсира намалението на данъчните приходи и да се осигурят инвестиции за граничната охрана, законът предвижда съкращения в Medicaid от почти един трилион долара, обяснява ZDF. Става дума за здравни услуги, от които се ползват над 70 милиона американци и почти половината от всички деца, казва пред германската обществена медия здравната експертка Джоан Алкер.
По думите ѝ особено засегнати ще бъдат семействата, бременните жени, хората с увреждания, възрастните, ветераните, мигрантите или хората с ниски заплати, чиито работни места не предлагат здравни застраховки. До момента програмата бе в помощ на тези, които не можеха да си позволят частни здравни застраховки. Алкер казва и следното: "Това вероятно е най-голямото преразпределение на състояние от най-бедните хора в САЩ към най-богатите".
ZDF допълва, че законът предвижда и фондове в размер на 50 милиарда долара за болниците в селските райони. Но те са ограничени времево и няма да могат да покрият съкращенията. В много от тези райони отсега имат твърде малко родилни отделения, защото много болници трябваше да затворят. Алкер се безпокои, че ще се стигне и до затварянето на още болници, когато на щатите им се наложи да съкратят парите за Medicaid. "Тези съкращения ще нанесат на нашата здравна система непоправими щети", подчертава експертката.
Съкращения от 185 милиарда долара са предвидени и за програми като SNAP - държавна подкрепа с храни, от която се ползват най-вече семействата.
Какво се променя при данъците и надбавките
Законът предвижда данъчни облекчения в размер на 4,5 трилиона долара. Част от предвидените мерки е и отпадането на данъците върху получаваните бакшиши за служителите на ресторанти, кафенета и барове. Компенсацията за извънреден труд също ще бъде освободена от данъци.
Детските надбавки ще се увеличат от 2000 на 2200 долара, всяко новородено до 2028 ще получава по 1000 долара в индексен фонд. Републиканците изтъкват тези мерки като положителни елементи за семействата с ниски доходи.
Много от направените изчисления обаче показват, че намалението на данъците ще облекчи най-вече хората с високи доходи. Модел на университета в Пенсилвания разкрива, че до 2033 година долните 60 процента от американските данъкоплатци ще се окажат в по-лошо положение, докато най-богатите 0,1 процента ще могат да спестят по над 83 000 долара, пише ZDF.
Анализ на изследователския център на университета Йейл стига до извода, че плюсовете от закона са разпределени неравномерно. Хората с ниски доходи дори ще загубят пари, докато тези с над три милиона долара заплата ще могат да получат допълнително над 118 000 долара.
Политиците от Републиканската партия отвръщат на критиките и подчертават, че сега повече хора ще се сдобият със здравна застраховка, а засегнати ще са тези, които са получавали помощи несправедливо. Те изтъкват и друго: че законът ще открие нови работни места.
Но това си има цена, тъй като увеличава рекордно високия дълг. А това ще отблъсне инвеститорите, коментира в тази връзка ARD. Медията нарича закона "Големият грозен закон" и посочва, че той определя погрешни политически приоритети. Така например нови милиарди ще се влеят в сигурността на границите и отбраната. Но наистина ли САЩ трябва да се превърнат в крепост, пита ARD. И нуждае ли се страната от "Златен купол" - система за противоракетна отбрана по израелски модел? Това са мегаломански проекти. А по отношение на климата Тръмп преобръща всичко, което неговият предшественик Джо Байдън беше инициирал. Така например бонусът за закупуване на електромобил отпада, но пък шофьорите на джипове ще получават отстъпки, ако закупят автомобил, произведен в САЩ.
Прилагането на мерките може да се отложи
Джоан Алкер обаче посочва пред ZDF, че реализацията на мерките може да се отложи - дори до важните междинни избори през есента на 2026, които могат да доведат до промяна в съотношението на силите в Сената и в Камарата на представителите.
"Републиканците знаят, че тези правила не се харесват на избирателите и не искат да отидат на избори точно в момент, в който много хора губят здравните си застраховки", казва Алкер. За президента Тръмп този закон обаче е изпълнение на едно от неговите предизборни обещания - големи съкращения в социалните програми и нови задължения от много трилиони долари, обобщава медията.