Вместо да уязвят, да навредят по някакъв начин на управляващото мнозинство и на правителството вотовете на недоверие продължават да му правят услуга, демонстрирайки на малките партийки от опозицията в парламента и на цялото общество колко всъщност голямо и солидно е мнозинството. Това каза политическият анализатор Георги Харизанов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Проблемите във фискалната политика на правителството със сигурност стават все по-големи, каза той, като посочи, че те не са от днес и се развиват назад във времето и с участието на няколко правителства. "Въпросът, когато опрем до прагматиката на политиката, е: първо, кой го критикува и какво е правил когато е имал власт, и второ, дали тези, които критикуват са повече от тези, които подкрепят, а в момента очевидно това не е факт,“ каза той и даде пример с вихрещия се скандал с ПП-ДБ, които засяга темата с корупцията и е очевидно за всички, че "крадецът вика: дръжте крадеца“ и други хора кадруват в София.
Политическият анализатор изрази недоумение защо досега кметът Васил Терзиев не си е подал оставката и не е отишъл на нови избори, за да отхвърли или препотвърди доверието към него от страна на гражданите. "Неспособността на Васил Терзиев да направи екип, да ръководи този екип, да респектира този екип, да менажира този екип, в крайна сметка коства партийното лидерство на лидера на партията, която го подкрепи и го направи всъщност кмет. Васил Терзиев взе главата на Кирил Петков,“ категоричен каза той, като добави, че логиката сочи Терзиев да се махне от тази работа, за която очевидно не става и която очевидно много му тежи.
По думите му неизпълнението на приходната част в бюджета ще доведе до повишаването на дефицита, което е особено критично в момента заради финалната права за влизането на България в еврозоната. "Когато се планират нереалистични приходи, когато приходите са сериозно завишени поради ред причини и сериозно са надути разходите, като новото правителство добави към тях и нови увеличения на заплатите в административния сектор, в лошия вариант ще регистрираме голям дефицит и правителството да потърси дълг, с който да финансира този дефицит.“ Добрият вариант според него е да бъдат рязани разходи, който все пак поради ред причини не е добър заради евентуалното поредно орязването на капиталовите разходи.
По думите на Харизанов честите вотовете на недоверие към правителството не се приемат сериозно във външнополитически план от партньорите на България. "За съжаление се девалвира, обезценява, съсипва, унищожава един иначе много важен и сериозен парламентарен инструмент, който в предишни години изправеше правителствата на нокти, случваха се много сериозни парламентарни дебати, чуваха се много тежки критики от опозицията. Цялото нещо беше с друга класа, а сега тази класа е няма. И партньорите в чужбина, които се интересуват от България, са го разбрали отдавна.“
Според анализатора предсрочни парламентарни избори няма да има, ако се запази сегашната конфигурация на управляващото мнозинство. Когато към гласовете на трите основни партии, участващи в управлението – ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и ИТН, се добавят и тези на ДПС на Пеевски, тогава според него бройката става изключително солидна. "В в този смисъл това, че още един допълнителен партньор в лицето на Делян Пеевски, на това така или иначе солидно и стабилно управление, казва, че не желае нови избори, прави шанса за нови избори изключително минимален.“