812

115 помощни организации искат край на блокадата в Газа

  • ивицата газа
  • храна
  • газа
  • израел
  • оон
  • палестина
  • глад

Недохранване, глад и смърт - хората в Газа страдат все повече, защото помощите не могат да стигнат до тях

115 помощни организации искат край на блокадата в Газа - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
Deutsche Welle Deutsche Welle информационен портал

Заради ужасяващата ситуация в ивицата Газа повече от 100 помощни организации поискаха свободен достъп до района. Те настояват за незабавни преговори за примирие, отваряне на граничните преходи и безпрепятствени доставки на помощи със съдействието на контролирани от ООН структури.

Районът е заплашен от "масов глад", се отбелязва в декларацията, подписана от 115 организации. Заради блокадата тонове храна, вода, медицински материали и горива остават неизползвани по складовете извън Газа, се подчертава в апела, отправен към международната общност.

"Ограниченията и забавянията, причинени от израелското правителство, водят до хаос, глад и смърт", пишат организациите.

ООН: много жертви по разпределителните пунктове

Откакто в края на май разпределението на храните бе поето от поддържаната от Израел и САЩ "Хуманитарна фондация за Газа" най-вече децата и възрастните хора страдат все повече от недохранване и глад, посочва АРД. В Газа се разпределят средно само 28 камиона на ден, което изобщо не е достатъчно за над два милиона души, се отбелязва в апела.

Почти ежедневно се стига до смъртни случаи на разпределителните пунктове. По данни на ООН оттогава най-малко 1000 палестинци са загубили живота си, търсейки храна по пътищата, прокарани за хуманитарни помощи или на пунктовете за разпределение на храни.

"Подлагането на глад на цивилни е военно престъпление"

"Правителствата не бива да чакат повече разрешение за действие", се казва още в апела. Необходимо е незабавно и трайно примирие, безпрепятствен достъп, както и водена от ООН помощна мисия, която да не бъде под контрола на военните.

"Ръководената от ООН хуманитарна система не се провали - на нея ѝ бе попречено да функционира", заявяват организациите и предупреждават Израел, че "подлагането на глад на цивилни е военно престъпление".

Сред подписалите декларацията са помощни организации от цял свят като "Амнести интернешънъл", "Лекари без граници", "Да спасим децата" и "Оксфам".

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини