За президента Доналд Тръмп участието на САЩ във войната в Украйна може да се превърне в това, което беше войната в Афганистан за неговия предшественик Джо Байдън. Според агенция Bloomberg на пръв поглед това сравнение може да изглежда пресилено, тъй като САЩ не са изпратили войски в Украйна, а само оказват помощ, пише ФОКУС.
"Въпреки това за президента Доналд Тръмп има прилики: разрешаването на конфликта не е лесна задача и колкото по-дълго се проточва, толкова повече рискува да попадне в плен на отговорността - и евентуално на вината“, се отбелязва в статията.
Едно по-дълбоко въвличане в конфликта би предизвикало гнева на поддръжниците на движението "Да направим Америка отново велика“, пише американската агенция.
"Но ако се позволи на Русия да набира постоянно скорост, без да се оказва допълнителна помощ, Тръмп може да изглежда слаб и да се сблъска с обвинения, че не е направил достатъчно, за да спре Путин", се посочва в статията.
В същото време Тръмп упорито се опитва да се дистанцира от конфликта, като многократно заявява, че войната никога не би започнала под негово ръководство и дава да се разбере, че не носи отговорност за резултата от нея.
Сравненията между двете войни неведнъж са се появявали в експертни коментари. Няколко месеца преди преизбирането на Тръмп през ноември колумнистът на Washington Post Марк Тийсен предупреди републиканците за опасността от блокиране на допълнителната помощ за Украйна.
"За републиканците е време за избор: ако не искате да бъдете обвинявани за падането на Киев така, както Байдън е обвиняван за падането на Кабул, изпратете военна помощ на Украйна", пише той.
През февруари тази година председателят на Съвета за международни отношения Майкъл Фроман беше също толкова рязък, като заяви, че прибързаното сключване на сделка ще бъде "сериозна грешка", която ще подкопае и желанието на Тръмп да изглежда миролюбив.
"Ако сте си мислили, че талибаните, които карат американски хамъри през Кабул, не изглеждат добре, представете си руснаците да карат конвой от танкове Abrams през Харков", написа Фроман.
Проблемът за Тръмп е, че някои от най-верните му поддръжници твърдят точно обратното - че по-дълбокото участие на САЩ би било катастрофа за Тръмп.
"Ако президентът Тръмп им продаде офанзивни оръжия, които могат да нанасят удари дълбоко в Русия, не виждам как можем да избегнем превръщането на това във война на Тръмп", заяви сътрудникът на Тръмп Стив Банън.
По-рано бившият съветник на Тръмп Джон Болтън заяви, че президентът на САЩ изглежда е по-заинтересован да се дистанцира от Украйна както в дипломатически, така и във военен план, вместо да я подкрепи в борбата ѝ срещу руската агресия.
Той подчерта, че ултиматумът на Тръмп "се възприема в Москва като разрешение да се продължат безмилостните атаки срещу Украйна - поне до 49-ия ден".
Според него, когато настъпи 50-ият ден от ултиматума, "Тръмп може да намери причини да не предприеме нищо срещу Русия, освобождавайки се от всякаква отговорност".

22 Юли, 2025 12:05 2 389
Украйна рискува да се превърне за Тръмп в това, което Афганистан беше за Байдън
Сравненията между двете войни неведнъж са се появявали в експертни коментари

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 19 гласа.