"Русия причини много страдания на украинския народ и не знам дали някога украинците ще простят на руснаците“, казва за ДВ рускинята Ирина Кринина. В Украйна тя е основала проект, който помага на руски военнопленници.
Ирина Кринина напуска Русия през септември 2023 г. заедно с двете си дъщери. Нейният партньор Евгени Ковтков, който не е биологичен баща на децата ѝ, се е бил срещу Украйна, но попада в украински плен.
Жената си резервира почивка в Турция, откъдето заминава за Молдова, а оттам и за Киев. Получава подкрепа от организацията “Искам да живея”, която се ръководи от украинското военно разузнаване. Работата ѝ е да подпомага руски войници, които искат доброволно да се предадат, без да бъдат разпознати. Кринина е първата партньорка на руски военнопленник, която идва в Украйна.
"Не искам семейството ми да е отговорно за този ужас"
Кринина казва, че до 2022 г. не е знаела много за Украйна, но осъдила анексирането на Крим през 2014 година. Чак когато партньорът ѝ бил изпратен в Донецка област, за да се сражава и бил пленен през юни 2023 г., започнала да се интересува от войната. “Започнах да гледам и чета всичко. Когато осъзнах какво наистина се случва, не исках повече да оставам в Русия”, казва Кринина. “Бях абсолютно разочарована от руското правителство. Разбрах кой кого е нападнал. Не искам семейството и децата ми да бъдат държани отговорни за този ужас. Затова отидох в Украйна да помогна”.
В Украйна обаче Кринина е разочарована. Партньорът ѝ Евгени не е щастлив, когато тя го посещава. Пита я защо е дошла. Той чака да бъде уредена размяна на военнопленници, за да се върне в Русия. Днес Ирина Кринина вече не е с него. "Не можех да го позная. Променил се е - студен, дръпнат и наплашен. Войната и пленничеството много променят хората", казва тя.
Проект за военнопленници
В Украйна Кринина започва свой проект - "Нашият изход" помага на близките на военнопленници от Русия да контактуват с тях. Кринина посещава затворниците, говори с тях, доставя им пратки и им дава възможност да провеждат телефонни разговори. Така близките им в Русия получават потвърждение, че те са в плен - нещо, което трудно се доказва в Русия. Кринина казва, че руските наборни центрове тайно препоръчват на роднините на военнопленниците да се обръщат към "Нашият изход".
Каналът на проекта в YouTube вече има над 100 000 последователи. Стотици интервюта с военнопленници могат да бъдат гледани в него. Мъжете разказват за мотивацията зад подписване на договор с руската армия и за това как са били пленени. Кринина твърди, че мъжете, които са пуснати от руските затвори, за да идат на фронта, много често се озовават в плен в Украйна. "Когато ги пленяват, те казват, че биха предпочели да си бяха излежали присъдите", обяснява жената.
В канала в платформата има и интервюта с близки на руснаци, изпратени повторно на фронта, след като са били в плен, след който са били върнати в Русия. Кринина съветва засегнатите да се обръщат към журналисти и адвокати. "Ако военнопленникът не се бори за правата си, не изисква нищо, то държавата ще го прати отново на война", казва тя. Въпреки че за руснаците съществува риск отново да бъдат изпратени на фронта, Кринина се бори за връщането им. "Всеки върнат у дома руснак значи, че и един украинец ще се върне у дома. Размяната трябва да продължава", настоява жената.
"Много ми е трудно да го приема"
От Киев казват, че Кринина ще помогне на Украйна и в "информационната война срещу Русия". Тя иска да покаже на руснаците какво наистина се случва. Затова и пътува до местата, където руските ракети са ударили и показва видеа оттам. Вярва, че има ефект: “Голям брой от роднините - сигурно 99%, искат това да спре. Всички са изтощени от войната, никой не разбира защо още се води".
Кринина е убедена, че видеата ѝ са една от причините проектът "Нашият изход" да бъде определен за "чуждестранен агент" от Москва. На въпроса дали изпитва вина за престъпленията, извършени от руснаци, тя отговаря: "Не разбирам въобще защо всички стрелят. Много ми е трудно да го приема".
Кринина се надява някой ден да може да се върне в "свободна Русия". Казва, че след войната, започната от Москва, връзките между руснаци и украинци никога няма да бъдат същите. "Русия причини много страдания и трудности на украинския народ. Мисля, че руснаците ще се чувстват виновни, но няма да могат да поправят нещата. Не знам дали украинците ще простят на руснаците за това, което направиха. Сигурно ще трябва поколения да се сменят преди изобщо да можем да мислим за мир”, казва Кринина.