Русия наема сирийски и йеменски мигранти чрез бизнес визи и обещания за заплати, като ги превръща във войници и ги изпраща да се бият на фронта в Украйна. Дискретната стратегия е добре отработена стратегия.
Огромните загуби във войната предизвикаха нужда от работна ръка и принудиха Кремъл да моли Северна Корея за материална и помощ и човешка сила. Друг метод на Москва е да изпраща наемници на оперативните си терени в чужбина. Превръщането на Близкия изток във военен резерв за руския президент Владимир Путин му позволи да изпраща подкрепления към силите си в Украйна, за да продължи войната, която той започна през февруари 2022 г.
Наемниците се набират чрез местните правителства, в сътрудничество с миграционните служби и руското Министерство на външните работи (МВнР), особено в Брянска област по границата с Украйна. Така се улеснява влизането в Русия на сирийски и йеменски граждани, които търсят добре платена работа, но биват изпращани на фронта. Набирането се извършва главно чрез свързване с потенциалните наемници главно през Telegram и WhatsApp, предаде БГНЕС.
Най-големият канал за набиране на мигранти за наемници е "Drug Rossii" - "приятелите на Русия". В него се публикуват обяви, обещаващи руско гражданство и заплата от 2000 евро на месец при подписване на договор с Министерството на отбраната (МО). След установяването на първоначален контакт, базирани в граничните райони на Украйна руски служители поемат придвижването на документите на наемниците и улесняват издаването на визите им, регистрирани като бизнес визи, пристигането им на място и разпределението им на фронта.
Предполага се, че този процес е от компетентността на вътрешното министерство, но вероятно остава под надзора на МВнР по данни на сайта за разследваща журналистика The Insider. Изданието е получило достъп до писма с покани от местни служители, адресирани до шефа на консулския отдел на Министерството на външните работи Руслан Марков.
Като процедурата минава първо през Министерството на вътрешните работи (МВР), Кремъл може да използва бизнес визи за прикриване на договорите с наемници, които впоследствие подписват с контракти с МО.
Същевременно част от мигрантите разбират чак след пристигането си в Русия, че ще бъдат изпратени да се сражават на фронта. Такъв е случаят със сирийския гражданин Вахид Мурсал ал-Шибли, сирийски гражданин от провинция Суейда, който в крайна сметка се съгласил да се бие в Украйна, убеден от обещанието за добра заплата. След няколко месеца ужасите на войната го карат да опита да се върне в Сирия, но руското посолство в Дамаск не му оказва никаква помощ. През септември 2024 г. той е убит , а семейството му не получи никакво обезщетение от Русия.