Коментар на Емилия Милчева:
Помните ли как навремето социалистическата власт не преследваше "магураджиите"? Валутните спекуланти от Магурата преживяваха доста добре. Днес коалиционното управление на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС (Ново начало) реши да тормози търговците. И бизнесът е в потрес от "защитата на гражданите", подготвена заради еврото.
Едно е сигурно: правителствените амбиции да заковат цените на храните ще успеят само в едно - да подплашат българските граждани от въвеждането на еврото от 1 януари заради свръхконтрола на търговците и да предизвикат социално напрежение наесен.
На пръв поглед предложените от управляващите мерки изглеждат като героичен опит на "държавата супермен" да брани народа от алчните търговци. Този комикс е забавен, но реалността е друга. Приетите спешно на първо четене промени в Закона за въвеждане на еврото, дори без обществено обсъждане, дават на правителството извънредни правомощия без парламентарен и съдебен контрол. Например да определя "правила и условия за въвеждане на временна мярка за противодействие в случай на прекомерното нарастване на цените на стоки и услуги".
В България това никога не е водело до нищо добро, освен до спечелени дела в Европейския съд по правата на човека от потърпевшите от произвола и издевателствата на институциите.
Хиперактивни овластени регулатори
Ако удълженият период за двойно изписване на цените - от 1 на 17 месеца, може да се преглътне, то увеличените драстично правомощия на контролните органи (НАП, КЗК, КЗП) са като при извънредно положение. Законопроектът им дава право на свободен достъп навсякъде, където се продават стоки и услуги от основната потребителска кошница. За проверка на ценообразуването чиновниците могат да изискват всякаква информация, а това значи търговски договори, банкови данни, списъци с контрагенти. А бизнесът е задължен да я предостави в какъвто срок му наредят, вкл. и "незабавно". Между долната и горна граница на глобите зее пропаст - от 5000 до 100 000 лева за първо нарушение, при второ се удвояват, а обжалването им отнема поне година, ако изобщо оцелее фирмата.
Но диктатът стига висини с разпоредбата, че до края на 2026 година търговците нямат право да увеличават цените - освен ако няма обективни икономически фактори, определени от Комисията за защита на потребителите. Начело на тази комисия е Мария Филипова, със завидна кариера в държавното управление. Назначена е през 2018 за шеф на Държавната комисия по хазарта от тогавашния министър на финансите Владислав Горанов. Филипова, известна от sms-ите на Васил Божков като "девойката, получила ценни указания" от Горанов да не закача хазартния му бизнес, ще е арбитърът за обективността. Тя е и свидетел срещу Божков - за опит за изнасилване.
В битността си на председател на КЗП - пост, който заема от 14 месеца, тя се вслушва в сигналите, които идват от ДПС-Ново начало. Дотолкова, че през февруари т.г. КЗП публикува прессъобщение под заглавие: "Мария Филипова: Голяма част от веригите хранителни магазини отказват поисканата информация във връзка с проверките на КЗП и след призива от лидера на ДПС- Ново начало Делян Пеевски". Казва, че е изключително разочарована от поведението на веригите и то, "когато има съмнения за необосновано увеличение на цени, без видима икономическа причина, което може да води до цялостно изкривяване на вътрешния пазар".
Диктат в година на избори
КЗП няма да е първият регулатор, който с ентусиазъм откликва на Пеевски. 2026-а е година на избори - президентски наесен, но с опция и за предсрочен парламентарен вот. С тези правомощия КЗП може да опраска немалко бизнеси, да бъде унищожена конкуренция - за да останат "правилните" предприемачи. Изобщо да се направи такъв редизайн на пазарната икономика, че вместо конкуренция да имаме кастинг за приближени до властта/Пеевски. А когато конкуренцията в една икономика намалява, това работи единствено за по-високи цени и по-високи печалби.
Дали правителството не иска да се самосвали? Защото тези мерки му осигуряват експресна писта да го направи. Първият ефект ще е вдигане на цените преди 1 януари, а те бездруго си вървят нагоре. Инфлацията за юни показа поскъпване от 0.4% спрямо предходния месец - и 4.4% на годишна база (юни 2024-юни 2025), като най-голямо повишение на цени е констатирано при хотели, заведения, развлечения.
Бившият министър на финансите Асен Василев - и лидер на "Продължаваме промяната", прогнозира изпреварващо поскъпване в следващите две седмици. "Имате бизнес и днес ви казват, че от 8 август в следващите 18 месеца не може да вдигате цените. Какво ще направите до 8 август? Ще вдигнете ударно цените сега, за да се застраховате от произвол след тази дата", каза той в парламента.
Психологическият ефект от подобни мерки също "вдига" цените, защото бизнес и граждани очакват ценови шок. "Със своята хиперактивност държавните органи носят голяма част от вината за тази истерия със скачането на цените", заяви и Димо Дренчев от "Възраждане". Но също така и плашат. "Едрият бизнес ни побърка. Големите търговски вериги са ни изпратили писма до Нова година да не вдигаме цените", заяви по bTV производителят на млечни продукти Димитър Зоров.
Значи после всички ще наваксат.
Сивият сектор все така сивее
В статия в сайта "Медиапул" бившият премиер Иван Костов предлага други антиинфлационни мерки, сред които ограничаване на ръста на доходите, които нарастват изпреварващо спрямо производителността на труда, и на сивия сектор, който в България стига 31-32 от БВП. Неговата прогноза е, че инфлацията "почти сигурно ще надмине очакванията" и правителството трябва да се подготви.
Липсва обаче политическа воля за замразяване на заплатите, а управляващите се правят, че не забелязват излизащия на светло кеш, бума на имотните сделки и покупки на нови автомобили. България е пета в ЕС по регистрирани нови автомобили през месец май, като увеличението е с почти 20% спрямо май м.г.
Но и бедността е разширила периметъра си. По данни на Евростат през 2024 година бедни са 1.401 млн. души или 21.7% от населението - с 1.1 на сто повече спрямо 2023 година. Бедни има и при работещите, освен сред безработните и пенсионерите, и всички те изпитват най-болезнено всяко поскъпване на храните.
Правителство обаче отложи "магазините за хората", гарантирани от Пеевски. Създаването на държавно дружество "Магазин за хората", в което се наливат на първо време 10 милиона лева, отпадна без обяснение от заседанието на МС. Изглежда, че не всичко е уредено с Централния кооперативен съюз, чиито магазини ще наема дискаунт веригата (на Пеевски), за да продава с до 10% надценка.
Задава се "Цените долу, контролът горе!".
А това значи... и битки за олио.