Русия предлага "виза за споделени ценности". Тя е за хора от Запада, които смятат, че родните им страни са твърде либерални по въпросите за семейството, религията, хомосексуалните. Предлага я и посолството в България.
"Виза за частно посещение на лица, споделящи традиционните руски духовни и морални ценности" - такава възможност за пътуване до Руската федерация предлага посолството на Русия в България. Според описанието в сайта на посолството „посочените визи се издават за влизане в Руската федерация с цел последващо кандидатстване пред Министерството на вътрешните работи на Русия с молба за издаване на разрешение за временно пребиваване в страната“.
От подобна виза се е възползвал и австралиецът Ръсел, който се хвали с документа в своя канал в Ютюб. „Имам три години да живея тук и да си намеря работа“, казва мъжът. Във видеото той се хвали, че е от малък мечтаел да отиде в Русия. И бил първият австралиец, който прави това с „виза за споделени ценности“.
Ако не си съгласен с политиката на страната си, заповядай
Видеото вече има над 45 хиляди гледания, а в социалните мрежи и други хора от Запада споделят копнеж да живеят в Русия. Сред основните аргументи - развитието на родните им държави по отношение на семейство, религия, правата на ЛГБТИ общността и миграцията, които били твърде либерални за тях.
Точно към тази група е насочена и „визата за споделени ценности“, известна на английски и като „Anti-Woke Visa“ - т.е. против Woke движението. Този вид документ е създаден през август 2024 година с указ на президента Владимир Путин.
Граждани на европейските държави, Австралия, Япония и някои други страни могат да кандидатстват за него. Те не трябва да доказват, че знаят руски или пък, че са запознати с културата или законите в Русия. Кандидатите трябва обаче да декларират, че не са съгласни с политиката на родната си страна. Визата обикновено се издава за три години и може да бъде удължена.
Убежище от „декадентския Запад“
„На първо място тази политика е символна“, казва социоложката Катарина Блум. А посланието е както към вътрешната аудитория, така и към външната. „Русия показва на собствените си граждани положителни истории за западни имигранти: „Вижте, има хора, които идват при нас, защото ние им даваме това, което им липсва в декадентския Запад. Те също искат да се върнат към християнските ценности.“
На Запада пък Москва казва: „Може да дойдете при нас, ако това ви смущава. Ние представляваме една по-добра Европа - Европа на патриотизма, на традиционните ценности и роли, каквото на другите места вече няма“. Но освен символиката важна роля играят също сериозните демографски проблеми на Русия, казва Блум. Руското население намалява от години, а въпреки държавните субсидии раждаемостта остава твърде ниска. Агресивната война на Русия в Украйна доведе до големи загуби и допълнителна емиграция, особено на млади руснаци.
Опит за решаване на демографските проблеми?
Затова семейства като Феенстрас, които са емигрирали от Канада в Русия с осемте си деца, са повече от добре дошли. В социалните медии те разказват подробно за новия си живот. Бащата Аренд обяснява в един от видеоклиповете: „Русия е една от малкото страни, които все още са сигурни за традиционните християнски семейства.“ Освен това в Канада ставало все по-трудно да изхранваш семейството си, а в Русия финансовото им състояние било по-добро.
Онлайн платформите, които рекламират т.нар. виза за споделени ценности също използват подобни аргументи и рекламират ниски данъци, безплатно образование, отлични здравни грижи и по-ниски разходи за живот.
Всичко това намира своите адресати в западните държави. Според говорителка на Министерство на вътрешните работи на Русия, до май тази година, т.е. девет месеца след въвеждането, 1156 души са подали заявления за „виза за споделени ценности“, като най-голямата група от тях - 224 на брой - са германци. Но това едва ли ще бъде достатъчно, за да реши демографския проблем на Русия.
Зад клиповете стои Руската държавна телевизия?
На пръв поглед броят на западните имигранти в Русия изглежда голям и за това вероятно допринася фактът, че руските държавни медии широко отразяват техните истории като изключително успешни. Дейностите на блогърите в социалните медии, които са емигрирали от Запада в Русия по морални съображения, също са частично подкрепяни или дори направлявани от Москва.
Така опозиционното руско издание „Важните истории“, чиято редакция е в Латвия, съобщи през март, че руската телевизия RT, чиито предавания са предназначени за чужбина и която е под санкции в много страни на Запада - финансира видеоклипове в социалните медии, в които преселилите се чужденци хвалят Русия и критикуват Запада. Според разследвания на изданието каналът „Russian Road“ в Ютюб, в който се публикуват точно такива видеоклипове, всъщност се ръководи от служители на руската държавна телевизия.
Подобна пропаганда не е изненадваща, особено за Русия. В американската предизборна кампания Москва дори беше наела актьори, които да заснемат инсценирани видеоклипове. Катарина Блум също гледа на „визата за споделени ценности“ като на част от руската пропагандна машина. Москва очевидно комбинира тези цели с желанието да привлече в страната си „подходящите“ чужденци, за да противодейства на демографските си проблеми.