До края на 2026 г. търговците да нямат право да увеличават цените, ако няма предпоставки за това, решиха депутатите на първо четене. Предложението предизвика сериозна дискусия.
Кои страни са приложили подобни мерки след въвеждането на еврото и какъв ще е ефектът върху цените и инфлация у нас? Това изследване направи Фискалният съвет, сравнявайки 10 държави.
В изследването са разгледани два подхода, които различните държави са приложили, обясни в предаването „Пресечна точка” Любомир Дацов, член на Фискалния резерв.
Единият подход е на „меки мерки”, другият – на „твърди”.
„Хърватия е един от най-пресните примери за държавите с „твърди мерки”. Ние следваме нейния пример”, обясни Дацов. А Франция например е взимала по-меки мерки.
„Методът на „твърдите мерки” не е донесъл добро. Проблемите, които е предизвикал са повече отколкото позитивите”, смята Дацов.
„Единственият добър подход е на „меките мерки” – етикетите с двете цени да са предварително на място, добрата разяснителна кампания, съвместна работа на правителството със заинтересованите лица, с бизнеса. Там където има недоверие в обществото, това избива. Това се получава и при нас”, коментира експертът.
В Хърватия част от мерките са политически, защото и там има противоборство президентство-правителство. Там близо 40% от пазара се контролира от местни търговци, олигарси по български стандарт, именно те се опитаха да спекулират в началото. При нас такива неща няма.
Той коментира и проверката на цените, която направи наскоро НАП.
„Те сравниха цени на промоция със стандартна цена. Представете си капацитета на администрацията и при сложен казус как ще се правят”, коментира Дацов.
Той коментира и дали има риск цените да се повишат преди влизането на по-строгите мерки за следенето им.
„Такива мерки са на границата на европейските закони. Има отпор на ЕК. Повечето от правителствата са били принудени да коригират такива мерки. Обявяването на тези мерки кара и търговците, и потребителите да се държат неестествено. Обявяването на подобни мерки може да накара търговците да вдигнат цените предварително”, коментира той.
И допълни, че фиксирането и контролът на цените е характерен за социализма.