„Възраждане“ иска мораториум върху разпродажбата на над 4400 държавни имота: „Не можем да допуснем разграбването на българската държава“.
На брифинг в Народното събрание народният представител Климент Шопов обяви, че парламентарната група на „Възраждане“ е внесла проект на решение за незабавно спиране на разпродажбата на над 4400 държавни имота.
„Вчера внесохме проект на решение да замразим продажбата на над 4400 държавни имота. Причината за това е, че няма ясна гаранция, че тези имоти, когато бъдат продадени, приходите от тях ще отидат за изграждането на нова инфраструктура в държавата.“, посочи Шопов.
Според него правителството се опитва да прикрие бюджетни дефицити с разпродажба на национални активи, включително имоти на Министерството на отбраната - нещо, което според него крие сериозни рискове за националната сигурност.
„И когато правителството официално обявява, че ще харчи повече за отбрана - 5% от БВП продавайки имоти на отбраната, виждаме едно огромно противоречие и заплаха за националната сигурност.“
Народният представител напомни, че премиерът Росен Желязков още през май е обявил, че ще бъдат внесени промени в Закона за държавната собственост с цел създаване на специален фонд за социална инфраструктура - детски градини, училища и други: „Само че когато разгледахме вчера промените в закона, не видяхме текстове, които да учредят такъв фонд. Имаме огромни съмнения, че парите ще отидат за текущи разходи, защото виждаме как дефицитът в бюджета расте всеки ден.“
Той подчерта, че правителството вече е изтеглило заеми за 17 милиарда лева само за първите четири месеца на годината, а таванът, заложен в закона, е 19 милиарда.
„Очакваме до август-септември да стигнем 3% дефицит, а дупката в бюджета вероятно ще надхвърли 6 милиарда. Правителството продава държавни имоти само и само, за да покрие тази дупка.“
В допълнение към опасенията, свързани с бюджета, Шопов изрази и критика към липсата на ясен и дългосрочен анализ за това дали тези имоти действително са с „отпаднала необходимост“, или могат да бъдат използвани в бъдеще за стратегически цели. Той подчерта, че държавната собственост не е изчерпаем ресурс и е важен лост за прилагане на реални политики, в интерес на обществото. Според него не е нормално да се продава актив без стратегия, нито да се допуска възможността апетитни имоти да бъдат разпродадени на занижени цени в полза на свързани с властта субекти.
В хода на брифинга от изказването на Петър Петров от “Възраждане”, който също участваше в него, стана ясно, че срокът за внасяне на предложения по общия законопроект е съкратен на три дни. В този срок „Възраждане“ ще внесе свое предложение за спиране на процеса: „Ще внесем предложение, с което да замразим разпарчетосването и разпродажбата на държавно имущество, защото виждаме как апетитни държавни имоти отиват в правилните ръце, на правилните цени, срещу правилните комисионни.“ изрази категорично недоверие към заявените намерения на управляващите той и напомни за съдбата на т.нар. фонд за пътна безопасност:
„Ще ви напомня за един друг специален фонд, за пътна безопасност, с който до момента не е направено нищо. От събраните 500 милиона лева се обявиха поръчки за икони и балони. Същото ще се случи с парите от тези 4400 имота.“
В тази връзка той очерта и основните мотиви на „Възраждане“ за налагане на мораториум върху разпродажбата на държавни имоти, подчертавайки, че целта на тази мащабна операция не е инвестиране в дълготрайни активи или обществена инфраструктура, а покриване на нарастващи текущи разходи, което допълнително задълбочава фискалния риск пред страната. По думите му липсват реални гаранции, че средствата ще бъдат насочени към изграждане на социални или транспортни проекти, както и механизми, които да защитят държавния интерес и да предотвратят разпродажбата на апетитни имоти на занижени цени, в полза на близки до властта икономически кръгове. Не е извършен и необходимият анализ за стратегическото значение на тези имоти в дългосрочен план, като част от тях са от особено значение за националната сигурност, включително собственост на Министерството на отбраната.
Очакваният дефицит от над 6,5 милиарда лева до есента поставя страната в състояние на фискален риск и възможен свръхдефицит, като в такава ситуация продажбата на национални активи не може да се разглежда като устойчива антикризисна политика.
Народният представител припомни, че „Възраждане“ още в края на 2023 година е алармирала прокуратурата за планираното събиране на 700 милиона лева от тази разпродажба: „Ще продължим да се борим, да спрем и да замразим този процес - с внесения проект за мораториум и с промените, които до понеделник ще внесем в закона за държавната собственост. За да защитим държавата и нейното имущество.