Нов пожар е избухнал във вилната зона на Харманли, съобщи в ефира на "Денят на живо" по NOVA NEWS бившият шеф на пожарната и съветник в МВР Николай Николов. Той уточни, че информацията е съвсем прясна, като сигналът е получен минути преди участието му в предаването. Това огнище е поредното от над 100 пожара, възникнали в страната само за последния ден. Заради мащабна стихия в Белоградчишко вече е обявено бедствено положение. Според Николов, тази ситуация е новата реалност, с която ще трябва да се справяме. "Това ни чака – засушаване, високи температури, ниска влажност. До това водят", заяви той.
Въпреки големия брой възникнали пожари, само три от тях към момента представляват сериозна опасност, обясни експертът. Най-тежък остава този в община Белоградчик, където кметът е обявил бедствено положение, за да може да мобилизира допълнителни сили и средства за потушаването му.
Добрата новина е, че пожарът, който бушуваше близо седем дни в района на Рилския манастир, е овладян, благодарение и на падналия дъжд. Той обаче е бил изключително сложен, тъй като е горял на голяма надморска височина (над 2200 метра), в стръмен и тежък терен, като огънят е проникнал и под земята. "Това е така нареченият торф. Натрупани иглички в продължение на години. На пръв поглед остава само дим, но той може да избие на 5 метра по-надолу" обясни Николов, допълвайки, че затова ситуацията там остава под контрол, но все още не може да се каже, че пожарът е напълно погасен.
Други по-големи огнища в районите на Тетевен и община Кайнарджа вече са локализирани и овладени.
Причините за възникването на пожарите са комплексни. Докато за огъня в Рила се предполага, че е тръгнал от мълния, в Белоградчишко се коментира версия за човешка дейност, свързана с дървосекачи. Николай Николов подчерта, че една от основните предпоставки за бързото разпространение на огъня е непочистената суха растителност.
В битката със стихиите българските пожарникари все по-често използват модерни технологии. При трудния пожар в Рила освен военни хеликоптери са използвани и специализирани дронове, които пренасят вода и помагат за по-прецизното гасене на огнищата.
Николов изтъкна и важната роля на доброволците и отличното взаимодействие между всички институции – пожарна, армия, горски стопанства и местна власт. Той похвали и факта, че българските екипи оказват помощ и извън страната, като в момента 20 пожарникари са в Гърция, а наскоро е оказана помощ и на Северна Македония за големия пожар в Крива Паланка. "Нашите пожарникари за сетен път показаха, че са една сериозна, устойчива структура, която дори в такава тежка ситуация може да си позволи да помогне на своите съседи", заключи той.