Темата за еврозоната достига до истерия. Видно е, че се работи от години да се употребят страховете на българите. Бездействието на българските институции доведе до това. Тези манипулации постигнаха целта си за разделение между българските граждани. Това заяви социологът Добромир Живков в предаването „Лице в лице“ по bTV, цитиран от novini.bg
Има разминаване между говоренето на политиците и очакванията на българското общество. Българското общество е консервативно, то не обича променени, особено тези, които ще се отразят на джоба му. Оттук нататък е важно как държавата ще се справи с този преходен период преди влизането на страната ни в еврозоната, заяви политологът Светлин Тачев.
В момента правителството има комфорта да управлява колкото си иска. От една страна имаме една разпокъсана опозиция, от друга правителството има комфорта да управлява цял мандат, допълни той.
Ако бяхме попитали гражданите за еврото преди време, може би щяхме да видим по-голяма подкрепа за него. Това е продукт на безотговорността на българските политици, смята Живков.
Тачев коментира катаклизмите, които настъпиха в "Продължаваме промяната" (ПП). „Те са много хлабави като политическа формация, в много по-аморфно състояние са. Новите политически сили нямат още изградени структури. Големият проблем е, че тази формация няма контрол вътре в структурите си. Въпросът е дали ще успеят да се излекуват от скандала, дали имат ресурса да го направят. В случая ДБ печели от скандала, защото тя получава водеща роля“, поясни той.
Този скандал се отразява морално на ПП. През годините много добре си даваме сметка, че се влошаваме непрекъснато. Ние нямаме борба с корупцията по високите етажи на властта. Виждаме нещо корупционно, но какво се случи с другите големи скандали?, попита Добромир Живков. Тоест ние проявяваме свръхреактивност по този скандал, но оставаме пасивни по други. Този скандал прилича на отвличане на вниманието, поясни социологът.