С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган. Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме. Това заяви пред БНР проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в Нов български университет.
Ние сме в период на политически застой, в който бавно и полека се търсят мнозинства за заемане на позиции по компромисен начин, смята Вацов. Един по един органите ще бъдат подменени, прогнозира той.
"На принципа на сговарянето сегашното, разширено с Пеевски управляващо мнозинство, стъпка по стъпка практически си гарантира контрола върху всички контролни органи."
"Подозренията са, че вече е посегнал на ГЕРБ. Подозренията са, че дори Борисов е в някаква степен е зависим от него. Пеевски би могъл чрез привличане, по същия начин, по който преминават в неговата партия, по който се купуват хора в местната власт, това би могло да се случи и на ГЕРБ, полека-лека", каза проф. Вацов.
Има напълно видима деградация в политическия елит и откровен цинизъм и неуважение към медиите, гражданите, въобще към събеседника, отчита той.
"За съжаление, те са елит само номинално, доколкото заемат елитни позиции в една конституционна система. Те не отговарят като човешко качество, като поведение на своите позиции."
В България само когато си в опозиция можеш да бъдеш застрашен, отбеляза преподавателят.
"И сегашните актьори открай време практикуват това – когато са на власт, да подгонят своите опоненти, с които не са се сговорили. (…) Политическа употреба на прокуратурата и съда имаме многократно през годините – по време на управлението на Борисов и сега."
Според него Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти, основно спрямо "Възраждане", което личи и в "театъра" с депутатските имунитети, а Делян Пеевски и ДПС не са влезли остро с бутонките на националистите в никакъв период от време.
В предаването "Политически НЕкоректно" Вацов изрази мнение, че президентът Радев рязко е свил потенциалната си електорална подкрепа, излизайки с идеята за референдум за еврото.
"Костадинов и компания си пазят електората. Усещат известна заплаха. Държат инициативата при себе си, за да не им я изземе президентът. За всички е ясно, че влизаме в еврозоната. Тази пътека е постлана. Тези протести, които тормозят парламента, са театър. Този театър бетонира правителството. Дали е целено или не, не знам, но никой не си прави илюзията, че вотовете на недоверие ще свалят правителството, нито уличните протести."
За Борисов и Пеевски в момента е супер изгодно, защото основният им враг: ПП-ДБ, девалвира. Те успяват да изцедят жизнените сили на градската демократична общност и да я деактивират, и са напът да го постигнат. Тази коалиция в момента е подложена на много тежък натиск, не само заради скандала в Столичната община, но и защото няма инициатива. Антикорупционното говорене до голяма степен бива иззето от кресливите националисти, подчерта проф. Димитър Вацов.
Дори да се докаже, че заместник-кметът Барбутов е провеждал подобна стратегия на тази, която извежда записът и да се потвърди, че това, което се чува, е така, все още няма да е сигурно, че това е партийна схема. Със сигурност тя е много неприятна, а подаването на оставката на Кирил Петков беше лош знак – той твърде бързо се изтегли и това може да се разчете като признание, че има гаф, гласи оценката му за корупционната афера в Столичната община.
Той изказа и опасения, че ако радикален популизъм дойде на власт, корупцията няма да намалее, а за такъв популизъм по думите му става дума и при Костадинов, и при Радев.
Популисткият дискурс атакува всички граждански инициативи отдолу – функцията на съвременния популизъм е да блокира контрола както отвън, така и отдолу, изтъкна анализаторът. Радикален популизъм беше внесен и използван от медиите на Пеевски още от времето на протестите през 2013 г., напомни той.
Асен Василев може да се окаже основател на нов тип левица, каквато няма отдавна у нас. Ако се тръгне в тази посока, пътищата на ПП и ДБ ще се разделят, посочи Димитър Вацов.
Има световна тенденция на отлив от глобализацията и на обратно затваряне по места и България не прави изключение от това, обобщи в заключение преподавателят.
"Радикалният популизъм е част от тази реторика. Ние сме някак си леко карикатурни и умерени, включително в национализма си. Няма го този радикален, фашистки плам, който припламва на много места по света в момента. Дори Костадинов не успява да го инсценира, а все пак през Костадинов имаме най-радикалния говор."