Само 8 от общо 49 препоръки на Сметната палата до министрите на труда и социалната политика и на образованието и науката за постигане на адекватно взаимодействие между търсенето и предлагането на пазара на труда чрез придобиването на нови знания, преквалификация и обучение, са изпълнени изцяло. Това сочи анализът за изпълнение на препоръките по одитен доклад „Професионално обучение за възрастни“ за периода 2017- 2019 г., съобщиха от Сметната палата.
Друга част от препоръките на Сметната палата до двете министерства са в процес на изпълнение, но има и такива, които въобще не са изпълнени.
„От Сметната палата бяха дадени конкретни препоръки на министрите на труда и социалната политика и на образованието и науката, които трябваше да бъдат изпълнени до края на 2022 г.“, подчертават от контролния орган.
По време на одита се установи, че действията на министерствата на труда и социалната политика и на образованието и науката във връзка с нарастващата нужда от придобиването на нови знания и умения, преквалификация и обучение през целия живот, не са достатъчно ефективни. През 2019 г. България бе на предпоследно място от страните в ЕС по показателя дял на населението на възраст 25-64 г., участващо в образование и обучение, а резултатите - близо 6 пъти по-ниски от средните за ЕС.
Одитът тогава установи, че няма обективна картина на специалностите с очаквани дефицити.
Планираните обучения за възрастни - безработни и заети лица, финансирани от държавния бюджет и европейските фондове, бяха с незначително нарастване - едва 0,7 процента за 12 години.
В тази връзка е и изводът, че слабото участие на възрастни в програми от типа „учене през целия живот, придобиване на квалификация и преквалификация“ на свой ред обрича тези групи хора да бъдат неатрактивни за бизнеса, който търси квалифицирана работна ръка, адекватна на новите предизвикателства на пазара на труда, посочват от Сметната палата.