2 641

Собствениците на водородни автомобили Toyota съдят компанията

  • toyota
  • mirai
  • дело
  • съд

Под прицел е моделът Mirai

Собствениците на водородни автомобили Toyota съдят компанията - 1
Радослав Славчев Радослав Славчев Автор във Fakti.bg

Скандал около експлоатацията на водородните автомобили Toyota Mirai в Калифорния ескалира в колективен иск от стотици собственици срещу Toyota и нейните филиали. Ищците обвиняват производителя в подвеждане на потребителите, като е преувеличил перспективите за развитие на инфраструктурата за зареждане с водород и е твърдял, че пазарът е готов за масово използване на такива автомобили.

Критична ситуация за собствениците на Mirai

За много собственици на Toyota Mirai ситуацията е станала критична. Заради съкращаването на програмата за развитие на водородната инфраструктура в Калифорния, шофьорите често не могат да намерят работеща бензиностанция. Тези, които съществуват, са или затворени за поддръжка, или имат прекъсвания в доставките на гориво.

В момента в щата има само около 50 водородни бензиностанции, като този брой не се увеличава въпреки обещанията на властите и автомобилните компании. Преди няколко години администрацията на Калифорния обяви планове да похарчи десетки милиони долари за създаване на обширна мрежа от такива станции, а водещи автомобилни производители като Toyota, Hyundai и Honda активно промотираха своите водородни модели.

Финансово бреме и променящи се цени

В действителност много собственици на Mirai не могат да използват пълноценно автомобилите си, въпреки че са принудени да продължат да плащат големи суми за автомобилни заеми. Например, една от ищците заяви, че е закупила Toyota Mirai за 75 000 долара през юли 2022 г., но скоро се е сблъскала с проблема, че е почти невъзможно да се намери работеща станция за зареждане с водород. Колата е бездействала дълго време поради липса на гориво, но плащанията по заема от 1100 долара трябва да се извършват редовно всеки месец.

Друга причина за възмущението на шофьорите е рязката промяна в цената на зареждането с гориво. Преди това пълен резервоар струваше около 70 долара, но сега цената се е увеличила до почти 200 долара. Това е направило експлоатацията на Toyota Mirai икономически неизгодна, дори в сравнение с бензиновите или електрическите автомобили.

Последствия за водородната мобилност

Колективният иск поставя под въпрос осъществимостта на по-нататъшното развитие на водородната мобилност в Калифорния в сегашния ѝ вид. Собствениците на Mirai искат обезщетение за щети и преглед на гаранционните задължения от Toyota. Компанията засега се въздържа от коментари, но ситуацията може значително да навреди на имиджа на марката, която позиционира Mirai като технологичен пробив и транспорт на бъдещето. Сега експертите прогнозират, че подобни съдебни дела могат да се превърнат в прецедент за други региони и "спирачка" в популяризирането на водородните автомобили в Съединените щати.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 12 гласа.

Свързани новини