Зеленчуците са в основата на здравословното хранене – богати на витамини, минерали и фибри, те се препоръчват от лекарите за ежедневна консумация. Ново изследване на учени от Политехническия университет във Валенсия, Испания, обаче показва, че растителните храни могат да имат трайно вредно въздействие върху зъбния емайл.
Емайлът покрива най-вътрешните слоеве на зъба – дентина и пулпата – и ги защитава от увреждане. Това е най-твърдата субстанция в човешкото тяло – по-твърда дори от костите и по-здрава от стомана. Въпреки това, емайлът е крехък и податлив на увреждания. Той е уязвим към действието на бактерии, зъбна плака и киселини в устата, но може да бъде износен и механично – в резултат на процеса на хранене.
В хода на изследването, учените създават изкуствени листа, съдържащи фитолити – микроскопични силициеви частици, характерни за растенията – и ги втриват върху човешки зъби, за да анализират ефекта. Установено е, че тези частици водят до износване на емайла, особено при вече увредени зъби, както и до загуба на минерали.
Основната форма на увреждане не е напукване, а т.нар. „квазипластична деформация“ – трайна структурна промяна, причинена от микроскопични пукнатини и размествания в емайловите пръчки. Самите фитолити също се износват при тестовете.
Зъбният емайл се състои от калций, фосфор, вода и белтъци, които заедно образуват защитен слой. Ерозията на емайла прави зъбите по-податливи на кариеси, чувствителни към топло, студено и сладко, както и склонни към оцветяване.
Според експертите от Cleveland Clinic, малките кариеси могат да се поправят, но веднъж загубен, емайлът не може да се възстанови или израсне отново. Единственото, което стоматологът може да направи, е да постави коронки, за да предпази зъбите от допълнително увреждане.
Най-добрата защита е превенцията. Ежедневното почистване с конец и четка с флуоридна паста и меки косъмчета е ключово за здрави зъби. Поддържането на добра хидратация и консумирането на киселинни напитки със сламка намаляват риска от увреждане на емайла. За хората, които скърцат със зъби нощем, носенето на шина също е препоръчително.