Руските сили извършиха в нощта на 25 срещу 26 юли масирани комбинирани въздушни удари с ракети и дронове срещу Украйна, предава News.bg.
Изглежда, че Москва все по-често интегрира ракети в пакетите за нощни удари – тенденция, която бележи промяна от предходните месеци, когато основната тежест падаше върху използването на дронове през пролетта и началото на лятото на 2025 г.
Според съобщение на украинските военновъздушни сили от 26 юли, Русия е изстреляла 12 балистични ракети „Искандер-М/КН-23“ от Воронежка, Курска и Ростовска област, както и от Ейск, Краснодарския край и Крим. Освен това са използвани осем крилати ракети „Искандер-К“ и седем управляеми ракети Х-59/69, изстреляни от въздушното пространство над Белгородска и Запорожка област.
Институтът за изследване на войната (ISW) отбелязва, че руската отбранителна индустрия увеличава капацитета си за производство на ракети и дронове. Това разширено производство вероятно ще позволи на Русия да извършва още по-интензивни въздушни удари през есента на 2025 г. Според ISW, ако настоящият темп се запази, до ноември Русия може да разполага с капацитет за атака с до 2000 дрона в рамките на една нощ.
Украинските военновъздушни сили съобщават, че са успели да унищожат 183 неопределени дрона и 17 ракети, но 25 дрона и 10 ракети са достигнали девет цели в страната.
Разследване на журналиста Христо Грозев разкри, че Русия изгражда мрежа от млади оператори на дронове под прикритието на образователни програми – факт, който подчертава дългосрочния характер на тази стратегия.
Русия все по-често атакува гъсто населени градове с цел да подкопае морала и отбранителния капацитет на Украйна. На 26 юли властите в Харковска област съобщиха, че градът е бил ударен с четири управляеми планиращи бомби, две балистични ракети и 15 дрона тип „Shahed“, в резултат на което са пострадали цивилни и екипи за първа помощ.
Същата нощ град Днепър също стана обект на масиран въздушен удар с ракети и дронове. Според местните власти, атаката е довела до смъртта на трима души, шестима са били ранени, а нанесени са сериозни щети на жилищни сгради и промишлена инфраструктура. Общият брой на използваните оръжия възлиза на 235 дрона и 27 ракети.
В отговор на ескалацията, западните партньори на Украйна продължават да предоставят критична военна и техническа помощ. На 26 юли министърът на отбраната на Литва, Довиле Шакалиене, обяви, че страната планира да отпусне до 30 милиона евро за закупуване на системи за противовъздушна отбрана Patriot за Украйна.
Ден по-рано украинският посланик в Германия, Олексий Макеев, заяви, че Берлин се готви да предостави допълнителна система IRIS-T и да съдейства на украинската индустрия за производство на подобни системи. Германската компания HENSOLDT също обяви поръчка на стойност над 340 милиона евро за доставка на радарни системи TRML-4D и SPEXER за нуждите на украинската ПВО.
На 24 юли американската Агенция за сътрудничество в отбраната и сигурността съобщи, че Държавният департамент на САЩ е одобрил продажба на военна помощ на стойност 150 милиона долара. Тя е предназначена за поддръжка, ремонт и модернизация на 155-милиметровите самоходни гаубици M109, използвани от украинската армия.