Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария, предаде БНР.
"За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове, нов бюджет в евросъюза няма да има. Няма да направим никакви отстъпки по отношение на нашия суверенитет".
Унгарският премиер обвинява Европейската комисия, че с представения наскоро проект за 2 трлн. евро на практика се подготвя за война и искат да победи Русия на украинска земя, а междувременно рискува търговска война със Съединените щати:
"Настоящото ръководство на Европейския съюз винаги последно сключва сделки със Съединените щати и винаги най-лошите. Води ни по трактора към търговска война, който ние не можем да спечелим. Необходима е лидерска промяна в Европейския съюз", каза Орбан.
Унгария допуска възможността за ескалация на военния конфликт в Украйна и разпространението му в Европа, но във всеки случай възнамерява да стои извън него. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, говорейки в Свободния университет и летен студентски лагер в румънския курортен град Бъиле Тушнад (окръг Харгита) в Трансилвания.
„Ако започне война в Европа, тогава нека не се замесваме в нея“, каза правителственият глава, чиято реч беше излъчена от телевизионния канал M1.
В тази връзка той изброи условията, които ще позволят на Унгария „да стои извън войната“. Според него, първо, „необходимо е да бъдем неуязвими“ и да поддържаме добри отношения с всички световни центрове на сила. Парадоксално, Унгария има добри отношения със САЩ, Русия, Китай, Индия, Турция, но не и с лидерите на Европейския съюз в Брюксел, които „не желаят успех на сегашното унгарско правителство“, оплака се Орбан.
Второ, продължи той, Унгария ще засили капацитета си за сигурност и отбрана, развивайки въоръжените сили и военната промишленост за тези цели. Третото условие е „устойчивост на кризи“, тоест способността да се осигури нормалното функциониране на промишлеността, енергетиката, селското стопанство и цифровите технологии.
Освен това Орбан спомена развитието на човешките ресурси, включително чрез подобряване на образователната система, както и поддържането на икономически неутралитет, което включва установяване на бизнес отношения както със съюзници на Запад, така и с партньори на Изток. Премиерът се надява, че този подход ще позволи на неговото правителство да поддържа политическа стабилност в страната дори в контекста на военен конфликт, продължаващ в непосредствена близост до границите ѝ.