15 Юли, 2025 06:38, обновена 15 Юли, 2025 06:38 2 017

Париж прогнозира война в сърцето на Европа до 2030 г. и усилия на Китай да е първа световна сила до 2050 г.

  • франция
  • русия
  • китай
  • война

Войната ще е извън територия на Франция, но тя може да бъде въвлечена в нея заедно със своите съюзници, пише в актуализирана доктрина в областта на отбраната и сигурността

Париж прогнозира война в сърцето на Европа до 2030 г. и усилия на Китай да е първа световна сила до 2050 г. - 1
Снимка: Президентство на Франция
Милен Ганев Милен Ганев Главен редактор във Fakti.bg

Генералният секретариат по отбрана и национална сигурност на Франция публикува актуализирана доктрина в областта на отбраната и сигурността - „Национален стратегически преглед - 2025“ . В документа се посочва, че има голяма вероятност от мащабен въоръжен конфликт в Европа до 2030 г., в който ще участват както Франция, така и нейните съюзници.

„В следващите години, а именно до 2030 г., основната заплаха за Франция и европейците ще бъде рискът от открита война срещу сърцето на Европа“, се посочва в документа. Подчертава се, че този конфликт ще се проведе извън националната територия на Франция, но тя може да бъде въвлечена в него заедно със своите съюзници.

В документа се говори за „руската заплаха“, която вече достигала безпрецедентно ниво, което щяло да се засили до 2030 г. на фона на увеличените темпове на промишлено производство на руския отбранителен комплекс. И в своя „стратегически преглед“ Генералният секретариат по отбрана и национална сигурност на Франция твърди за възможността за „руска агресия срещу Европа“ през следващите три до пет години, споменавайки както нова офанзива в Украйна, така и възможността за конфликти в Молдова, на Балканите и „дори срещу страните членки на НАТО“. Общо Русия се споменава в документа около 80 пъти, докато през 2022 г. подобен документ съдържа само 25 препратки.

„Заплахата от голяма конвенционална война на френска национална територия не се счита за правдоподобна“, се казва в документа, въпреки че са допуснати някои „хибридни действия“. Въпреки това, доктрината отрежда на Франция „ключова роля в защитата на Европа, особено срещу Русия“ в рамките на НАТО. „Необходимо е цялата нация да се мобилизира, за да се бори с евентуалните последици от такъв конфликт на национална територия. За да се направи това, е необходимо да се укрепи устойчивостта на Франция, да се включат гражданите в отбраната и националната сигурност, да се мобилизира цялото население и наистина да се повиши моралът на населението, особено на младежта“, се казва в документа.

В този контекст на Европа се предлага да постигне „стратегическо пробуждане“ и да се обедини в името на борбата за конкурентоспособност. Франция предлага да увеличи отбранителните способности на европейските страни, посочвайки изместването на вниманието на САЩ към Азия. Предлага се това да се постигне чрез „избор на европейски шампиони“, тоест водещи компании, на които биха били отпуснати европейски средства за разработване на иновативни решения в определени области, с акцент върху „качеството на френската индустрия“. Друга неразделна част от европейската стратегия, според Париж, трябва да бъде военната подкрепа за Украйна в настоящия конфликт срещу Русия, чийто изход ще бъде от „ключово значение“ за интересите на Европа.

Китай, който според Париж възнамерява да се превърне във „водеща световна сила до 2050 г.“, също заслужава специално внимание във френския „преглед“. Изпълнението на този план „ще доведе до сериозни трансформации в глобалната геополитическа и технологична среда“, твърдят авторите на документа.

В доктрината се подчертава, че Китай разглежда Русия като „дългосрочен стратегически партньор“ и „пряко допринася за руските военни усилия в Украйна“. Френски анализатори отбелязват специалното внимание на Пекин към отвъдморските територии на Франция, по-специално Нова Каледония „поради стратегическото ѝ местоположение и запасите от никел“. Същевременно те изразяват загриженост относно разпространението на икономическото влияние на Китай в света и предполагаемото разполагане на „военни активи“ в различни региони, както и ускоряването на технологичното му развитие. Накрая, в документа се отбелязва, че Китай продължава „усилията си за значително разширяване на ядрения си арсенал във всички компоненти на своята триада, като същевременно продължава да потвърждава доктрината си за неупотреба на оръжия първи“.

Франция
Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Германия , Новини Италия , Новини Русия , Новини Испания , Новини Гърция , Новини Украйна , Новини Белгия , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Северна Македония , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания