1 530

Урсула фон дер Лайен принудително прави отстъпки след вота на недоверие срещу ЕК

  • урсула фон дер лaйен
  • европейски съюз
  • европейска комисия

Критиците обаче посочват, че централните правителства ще имат по-голяма дума от преди относно това каква част от това финансиране трябва да достигне до регионите

Урсула фон дер Лайен принудително прави отстъпки след вота на недоверие срещу ЕК - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
News.bg News.bg

Заплахата от вътрешен бунт в Европейската комисия (ЕК) накара нейния председател Урсула фон дер Лайен да отстъпи и да обещае повече пари на бедните региони от първоначално предвиденото, когато представи плана си за седемгодишния бюджет на ЕС в сряда.

Според документ, видян от POLITICO, Фон дер Лайен е направила серия от отстъпки в последния момент в опит да успокои двама от екипа си в противоположните краища на политическия спектър - италианския десен комисар Рафаеле Фито и румънската социалистка Роксана Минзату.

Завъртането на позицията е сигнал за деликатния път, по който тя трябва да се извърви, за да запази конкурентните гласове на своята Комисия, като същевременно представи план за разходи, който ще работи за все по-непокорния Европейски парламент и 27-те национални правителства, всички от които трябва да одобрят бюджета преди края на 2027 г.

Ходът, който ще доведе до това Комисията да продължи да разпределя голяма част от финансирането си на по-бедните райони на Европа от 2028 г. насам, се разглежда като достатъчен, за да осигури политическата подкрепа на 27-те комисари на ЕС, казаха двама служители на ЕС пред POLITICO.

"Регионалното измерение не е напълно изгубено" от проектобюджета, каза служител на ЕС, на когото, както и на други, цитирани в тази статия, беше предоставена анонимност, за да говори свободно.

Решението на фон дер Лайен е отстъпление от първоначалния ѝ план за значително увеличаване на правомощията на централните правителства при управлението на регионалните фондове на ЕС, които в момента са на стойност 400 милиарда евро и съставляват една трета от общите разходи на блока.

Идеята беше, че овластяването на националните столици ще действа като стимул за завършване на реформите и намаляване на бюрокрацията. Критиците обаче заявиха, че това само ще задълбочи съществуващите неравенства в отделните страни, отстранявайки регионите от процеса.

Целият въпрос е донякъде гореща тема за ЕС. Подкрепата на отделните региони в рамките на държавите играе ключова роля още от въвеждането на така наречената политика на сближаване през 70-те години на миналия век, за да се намали разликата между по-бедните и по-богатите райони в Европа.

Критиците приветстваха отстъпките на фон дер Лайен, но имат продължаващи подозрения, че това е малко повече от политика.

"Те правят само минимални отстъпки, но първоначалните им идеи бяха толкова непопулярни, че трябваше да отстъпят", каза Зигфрид Мурешан, преговарящ по бюджета на Парламента за собствената центристко-дясна Европейска народна партия на фон дер Лайен.

Последният ход дойде, след като фон дер Лайен се срещна с комисари и висши служители през уикенда.

Според вътрешния документ, Комисията обещава "да намали регионалните дисбаланси в съюза и изостаналостта на по-необлагодетелстваните региони и да насърчи европейското териториално сътрудничество".

Тези отстъпки обаче едва ли ще бъдат достатъчни, за да потушат критиките от страна на депутатите и няколко правителства.

Поддръжниците на политиката на сближаване призовават фон дер Лайен да запази набор от критерии - известен като Берлинската формула - който разпределя основен дял от средствата за слабо развитите региони в блока.

Документът, който все още може да бъде преразгледан преди представянето му в сряда, гласи, че по-бедните страни - измерени по общо население, национално богатство на глава от населението, бедност в селските райони и регионален продукт на човек - все още ще получават по-голямата част от парите.

Критиците обаче посочват, че централните правителства ще имат по-голяма дума от преди относно това каква част от това финансиране трябва да достигне до регионите.

"Все още не сме виждали друга надеждна алтернатива на Берлинската формула, каза Мурешан. И също така знаем, че опитите за промяната ѝ в миналото са се провалили."

В поредната си отстъпка в късен час, Комисията запази Европейския социален фонд (ЕСФ) - който е предназначен за обучение на млади хора и безработни - и други програми, за които се смяташе, че са изчезнали от бюджета.

Белгия
Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Германия , Новини Италия , Новини Русия , Новини Франция , Новини Испания , Новини Гърция , Новини Украйна , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Северна Македония , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания