Тайван започна днес най-мащабните си военни учения досега, съобщава Reuters. Островът провежда симулирани атаки срещу собствените си командни системи и критична инфраструктура в подготовка за евентуално китайско нашествие, предава News.bg.
Първите фази от ежегодните маневри „Хан Куанг“ са фокусирани върху тестването на способността на армията да децентрализира командването в случай на тежки комуникационни сривове, причинени от вражеска намеса. В следващите десет дни ученията ще се разширят, за да оценят цялостната бойна готовност на Тайван при мащабен военен сценарий.
„Учим се от войната в Украйна и мислим реалистично какво може да очаква Тайван в случай на въоръжен конфликт“, заяви високопоставен представител на тайванската отбрана, пожелал анонимност. По думите му защитата на комуникационната инфраструктура е от ключово значение за запазване на оперативния капацитет.
Сценариите включват и т.нар. „сива зона“ хибридни заплахи като кибератаки и дезинформационни кампании, които според тайванските власти вероятно ще предшестват реални военни действия.
Тази година „Хан Куанг“ ще включи рекорден брой резервисти около 22 000. За първи път ще бъдат използвани американски мобилни ракетни системи HIMARS, произведени от Lockheed Martin, както и тайвански ракети земя-въздух Sky Sword.
Китай, който разглежда демократично управлявания Тайван като своя територия, засили военния натиск през последните пет години чрез учения и ежедневни патрули в близост до острова. Пекин никога не се е отказвал от възможността да използва сила за постигане на контрол и евентуален военен конфликт би могъл да предизвика по-широка регионална ескалация.
От Министерството на отбраната на Тайван заявиха, че очакват китайската армия да следи внимателно ученията. До 6:00 ч. сутринта са били засечени 31 китайски самолета и седем военноморски кораба в близост до острова. Около 24 от самолетите са пресекли средната линия неофициалната морска граница между двете страни.
В рамките на ученията ще се проведат 24-часови съвместни операции на сухопътните, военноморските и военновъздушните сили на Тайван за защита на бреговете. Те ще включват и гражданска защита, изграждане на аварийни снабдителни пунктове и използване на наскоро обновените бомбоубежища.
В отговор, китайското Министерство на отбраната отхвърли ученията като „блъф“. „Независимо какви оръжия използва Тайван, той не може да устои на острия меч на Народноосвободителната армия“, заяви говорителят Дзян Бин.
Тайванските власти подчертават, че целта на ученията е да изпратят ясно послание както към Китай, така и към международната общност, че островът е решен да се защитава и представлява непредсказуем и подготвен противник.