Тайван започна своите военни учения, известни като "Хан Куанг". Те се провеждат ежегодно от 1984 година насам и тестват готовността на армията на острова при нападение от Китайската народна република.
Тази година обаче ученията са най-сериозни от началото им досега - в тях участват на 22 хиляди резервисти и ще продължат десет, вместо обичайните пет дни.
Тайван разполага с модерно американско оборудване
Тайванската армия проверява доколко е подготвена както за китайска блокада, така и за инвазия на острова, разказва кореспондентът на АРД Торстен Ифланд. Уелингтън Ку, министърът на отбраната на Тайван, подчертава, че маневрите имат за цел да демонстрират пред международната общност, "че сме решени да се защитим и да покажем на Китай, че армията на нашата страна има самочувствието и способността да брани свободното и демократичното ни съществуване."
В рамките на ученията ще бъдат тествани различните военни системи - както оръжейните, така и комуникационните защити. Това включва както дронове, така и американските ракетни установки HIMARS, разказва АРД.
САЩ се считат за най-важния съюзник на Тайван и са задължени да подкрепят отбранителните способности на островната държава. Тази обвързаност датира от 1979 година, когато Конгресът приема Закона за отношенията с Тайван. През последните 50 години САЩ са продали на Тайван военно оборудване и муниции на стойност милиарди долари, включително изтребители F-16 и бойни кораби.
Китай увеличава натиска над Тайван
Гражданското население на Тайван също участва в симулациите. В идните дни се планират евакуационни учения, а населението ще бъде обучено как да реагира при ракетна тревога.
В последните години Китай увеличава военния натиск върху Тайпе, като изпраща изтребители и военни кораби близо до острова почти на дневна база. Наскоро американският министър на отбраната Пийт Хегсет предупреди, че Китай е готов да използва сила, "за да промени баланса на силите" и може да се опита да превземе Тайван до 2027 година. В навечерието на ученията в сряда Тайван е засякъл 31 излитания на китайски военни самолети и седем военни кораба около острова само в рамките на 24 часа.
Китайското министерство на отбраната определи ученията "Хан Куанг" като "нищо различно от блъф". Тайван не може да се противопостави на "острието на Китайската народна освободителна армия", заявиха още от Пекин.
Президентът на Тайван Лай Чин-те, който Китай определя като "опасен сепаратист", в момента е на обиколка из острова и планира да изнесе речи, за да "обедини страната". Според експерти поведението на Китай занапред зависи и от изказванията на президента. Пекин може да започне следващите си военни провокации още през този месец.